Dynamic behavior of reinforced concrete frames with infill walls
Dolgu duvarlı betonarme çerçevelerin dinamik davranışı
- Tez No: 299170
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEMALETTİN DÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Mekaniği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Günümüzde dolgu duvarlar tipik olarak izolasyon ve bölme duvarı olarak kullanılmaktadırlar. Dolgu duvar-çerçeve etkileşimindeki göreli karmaşıklıktan dolayı da çoğunlukla yapısal tasarım esnasında hesaplamalarda yer almazlar. Ancak dolgu duvarlar bulundukları yapının rijitliğini, yanal dayanımını ve dinamik özelliklerini önemli ölçüde değiştirmektedir.Bu çalışmanın ana amacı dolgu duvarlı/duvarsız betonarme çerçevelerin dinamik parametrelerinin araştırılması ve dinamik davranış üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Ayrıca bu çalışmada çerçevelerin yanal kapasite, sıkılık ve enerji sönümleme özellikleri de incelenmiştir. Bunun için 1/5 ölçekli, tek açıklıklı ve dört katlı dört adet betonarme çerçeve tasarlanmış, üretilmiş ve test edilmiştir. Çerçevelerdeki dolgu duvarların varlığı/yokluğu ve sünek/gevrek donatı detayı değişkenler olarak seçilmiştir. Statik testler sırasında tüm çerçeveler tersinir yanal yüklemelere maruz bırakılmıştır. Yükleme her kat seviyesinden yapılmış ve bina yüksekliğinde ters üçgen şeklinde bir dağılım oluşturulmuştur. Herbir yanal yükleme seviyesi birinci katta önceden belirlenmiş ötelenmeleri oluşturacak şekilde elde edilmiştir. Dinamik testler ise herbir yükleme grubundan sonra uygulanmış ve elde edilen veriler modal analiz yöntemiyle işlenmiştir. Analizler sonucunda dolgu duvarlı çerçevelerin doğal frekanslarının arttığı gözlemlenmiştir. Ancak donatı detayının gevrek veya sünek olarak değişmesi doğal frekanslarda önemli bir değişime sebebiyet vermemiştir. Diğer taraftan dolgu duvarın varlığı hasar görmüş çerçevenin davranışını değiştirdiği gibi ötelenmelerin de birinci katta yoğunlaşmasına neden olmuştur. Son olarak dolgu duvarlar çerçevenin yanal dayanım, rijitlik ve enerji sönüm kapasitelerinde dikkate değer artışlara neden olmuşlardır.
Özet (Çeviri)
Current practices utilize infill walls as insulation or partition material but not as a structural material. The main reason for this choice is the complexity of the partition wall-frame interaction behavior. Therefore infill walls typically ignored in the structural designs. However, existence of partition walls heavily effect stiffness, strength and behavior of structures.The main purpose of the presented study is the investigation of the dynamic parameters of reinforced concrete frames with and without infill walls. Moreover, lateral strength, stiffness and energy dissipation properties of the frames are also studied. In order to achieve the purpose four planar, one-bay, four story RC frames with 1/5 scale are designed, constructed and tested. In the frames main parameters are selected as presence of partition walls and ductile/non-ductile reinforcement detailing. Experiments are consisted of static and dynamic tests. In static tests each frame subjected to lateral loads that were applied at the each story level to provide a lateral loading increasing with height. Lateral load levels were controlled by the drift levels in the first story. Dynamic tests were performed at the end of each deformation level and modal analysis methods are utilized. Analyses have shown that existence of partition walls in the frame increased the natural frequencies of the frames. However, reinforcement detailing did not have a significant effect on natural frequencies. It is also observed that the natural frequencies of the frames decreased with increasing damage level. On the other hand, presence of partition walls effected the damaged behavior of the frames and drift is observed to concentrate to the first story with the increasing level of damage. And finally stiffness, strength and energy dissipation properties of frames with partition walls are observed to be dramatically higher than the frames without partition walls.