The effects of autophagy genes on ageing
Otofaji genlerinin yaşlanma üzerine etkileri
  1. Tez No: 299171
  2. Yazar: IŞIL ESMER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Otofaji, katabolik degredasyon yolağı olarak tanımlanmaktadır. AncakS.cerevisiae'de hücrenin açlık koşullarına adaptasyonu sırasında işlev görmektedir.Yaşlanma ise sağlığın zamanla artan ve ilerleyen bir biçimde bozulması şeklindetanımlanmaktadır. S.cerevisiae yaşlılık çalışmaları alanında kullanılan en önemli modelorganizmalardan birisidir. Farklı model organizmalarda yürütülmekte olan çalışmalarsonucunda hücresel bazı yolakların inhibisyonunun replikatif veya kronolojik yaşlanmasüresini uzatabileceği veya kısaltabileceği ve bu yolakların otofaji ile ilişkili olabilleceğibildirilmiştir. Çalışmamızda yaşlanma ve otofaji arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla29 otofaji geninin delesyon mutantları analiz edilmiş ve 6 otofaji geninin replikatifyaşam süresinde azalmaya sebep olduğu belirlenmiştir. Bunun yanı sıra olası otofajiindükleyici ajan olarak borun replikatif ve kronolojik yaşlanma üzerine etkileriincelenmiş ve artan bor konsantrasyonu ile doğru orantılı olarak replikatif ve kronolojikyaşlanma sürelerinde azalma gözlemlenmiştir. Son olarak otofaji ve oksidatif stressarasındaki ilişkinin açıklanması amacıyla 29 delesyon mutantının hidrojen peroksitstresine karşı sergiledikleri fenotipler test edilmiş ve yalnızca beş mutantta hidrojenperoksite karşı hassasiyet gözlemlenmiştir. Çalışmamız sonucunda bazı otofajigenlerinin yokluğunun yaşam süresinde azalmaya sebep olabileceği ve ancak işlevselotofajik mekanizmaya sahip hücrelerde yaşam süresinde uzama gözlenebileceğibelirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Autophagy is defined as a catabolic bulk degradation pathway. In S.cerevisiaeautophagy is defined as a single cell?s adaptation to starvation. Ageing can be defined asa gradual and progressive deterioration of the health by the time. S.cerevisiae is one ofthe most important model organism in the field of ageing studies. It has beendemonstrated that in different model organisms cellular ageing requires inhibiton ofparticular nutrient sensing pathways leads to extension or shorten replicative andchronological life span that would be linked by regulation of autophagic pathway. Inour study, we screened 29 deletion mutants of autophagy genes in order to determinerelation between autophagy and ageing. We found out that 6 mutants showed reducedreplicative life span. Furthermore, possible roles of boric acid, as an autophagy inducerwas elucidated on replicative and chronological life span. Boric acid did not incereasereplicative or chronological life span, in oppose, it shortened life span in a dose-dependent manner. Finally, to find out the link between autophagy and oxidative stress,we tested autophagy deficient cells for their hydrogen peroxide sensitivity. Absence ofonly five mutants rendered cells hydrogen peroxide sensitive. Overall, our resultsrevealed that several mutants of autophagy related paths have shorter life spanscompared to wild type cells and cells need to have an intact autophagy systems tobenefit from life span extension.