Antistatic applications: Metal coated fibers by magnetron sputtering
Antistatik uygulamalar: Mıknatıssal saçtırma ile metal kaplanan fiberler
  1. Tez No: 299179
  2. Yazar: ZEYNEP MERİÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LÜTFİ ÖZYÜZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Nanoteknoloji ile tekstil malzemelerin kullanımı ¨ozellikle otomobil, sa?glık ve tıbgibi birc¸ok end¨ustride artmaktadır. Bu malzemelere ilgi son zamanlarda hem akademikc¸evrelerce hemde sanayide artan bir ilgiye sahiptir. Bug¨un tekstil malzemelerine yeni¨ozellikler katmak ic¸in nano parc¸acıklar, nano filmler ve nano kompozitler fiberler ic¸erisinekatkılandırılmaktadır. B¨ut¨un bu uygulamalar ic¸in istenilen, c¸es¸itli gereksinimler ic¸intasarımlanan teknik ¨ozellikleri ic¸eren fonksiyonel tekstil malzemelerinin ¨uretilmesidir.Tekstil malzemelerini fonksiyonel yapmak ic¸in c¸es¸itli teknikler gelis¸tirilmis¸tir. Y¨uksekvakumda fiziksel buhar biriktirme (PVD) y¨ontemi, c¸evreye zararlı kimyasal kullanmamasındandolayı, tekstil malzemelerini modifiye edip fonksiyonel hale getirmek ic¸in yeniyeni uygulama alanı bulmaya bas¸lamıs¸tır. Bu c¸alıs¸mada amacımıza uygun olarak yenimıknatıssal sac¸tırma sistemi tasarlanmıs¸tır ki bu sistem silinirik mıknatıssal sac¸tırma sistemiolarak da adlandırılmaktadır. PP ve PA gibi 60 ile 125 ¹m arasında de?gis¸en c¸apasahip sentetik fiberlerin y¨uzeyleri elektriksel olarak iletken metallerle kaplanmıs¸tır. Ayrıcabu c¸alıs¸mada kaplama malzemesi olarak g¨um¨us¸ kullanılmıs¸tır c¸ ¨unk¨u g¨um¨us¸ hem elektrikselolarak en iyi iletken hemde anti bakteriyel ¨ozelli?ge sahip bir metal. Tekstil fiberlerinanometre kalınlı?gında iletken ince film ile kaplanarak iletkenli?gin artırılmak istenmektedir.Kaplanan bu fiberler antistatik ve antibakteriyal ¨ozelliklerin aras¸tırılması ic¸in kumas¸adokunmus¸tur. Karakterizasyon ic¸in optik mikroskop ve taramalı elektron mikroskop incelemeleriyapılmıs¸tır. Ayrıca XRD c¸ekilmis¸, elektriksel sonuc¸lar alınmıs¸ ve mekanikdayanım testleri yapılmıs¸tır. Optimum film kalınlı?gının bulunması ic¸in ¨uc¸ farklı y¨ontemkullnılarak elde edilen kaplama kalınlıkları hesaplanmıs¸ ve sonuc¸lar kars¸ılas¸tırılmıs¸tır.Kaplanan g¨um¨us¸ ¨un ¨ozdirencinden yola c¸ıkılarak yapılan direnc¸ hesaplamasından filmkalınlı?gı hesaplanmıs¸tır. Ayrıca kaplanan g¨um¨us¸ k¨utlesinden film kalınlı?gı hesaplanmıs¸tır.Sonuc¸lar, aynı deney parametreleri ile kaplanan cam ¨orne?gi y¨uzeyinden y¨uzey profilometrekullanılarak bulunan film kalınlı?gı ile kars¸ılas¸tırılmıs¸tır. Sonuc¸lar ince film y¨uzeysac¸ılması olayı ile ac¸ıklanmıs¸tır. Bu fiberler kumas¸ haline getirildi?ginde ¨ozellikleri sayesindeteknik tekstillerin yerini alabilecektir. Bunun yanısıra, elde edilecek teknik kumas¸larınelektromanyetik kalkan, radar dalgası so?gurması ve kızıl¨otesi kamuflaj amac¸lı da kullanımpotansiyeli bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The utilization of textile materials with nanotechnology is increasing in manyindustries especially for automobile, medical and health care. These materials have recentlybeen of increasing interest to both the academic and the industrial sectors. Today,a wide range of nanoparticles, nanofilms and nanocomposites with various structures canbe applied to the fibers, bringing new properties to the final textile product. For all thesetechnical applications, it is desirable to produce such textile materials with especially designedsurface features to meet various needs. Various techniques have been developedto functionalize textile materials. Physical vapor deposition (PVD) has been applied tomodify textile materials various functions and solvent-free process. In this study, for thisaim we designed a new magnetron sputtering system which is called inverted magnetronsputtering. The surfaces of synthetic fibers, such as PP and PA, whose diameters are in therange between 60-125 ¹m, coated with electrical conductors. In this study silver is usedbecause of silver has the highest electical conductivity in metals and additionally it hasantibacterial properties. Textile fibers were coated in nanometer thickness and electricalconductivity is aimed to increase. These fibers weaved into fabrics in order to investigateantistatic and antibacterial properties. For characterization optical microscope andSEM images were taken. Besides, XRD, electrical results, mechanical strength tests weredone. In order to determine optimum film thickness, by using three different methodscoating thicknesses were investigated and results compared. Resistances of Ag on fiberswere found and film thickness calculated from bulk Ag resistivity. The thickness was alsocalculated from deposited mass of silver. The both results were compared with independentthickness measurement on a glass substrate with a surface profilometer. The analysisof data commented surface scattering effect. When these fibers were weaved to becomefabric due to these properties, fabrics will take place of technical textiles. Besides, theobtained fabrics have potentials to be used for electromagnetic shielding, radar absorbingmaterials and infrared camouflage.