Investigation of Ottoman Period fountains in Izmir /Çeşme for their preservation
İzmir/Çeşme?deki Osmanlı Dönemi çeşmelerinin koruma amaçlı incelenmesi
- Tez No: 299197
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM SARP TUNÇOKU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimari Restorasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 246
Özet
Anadolu'da su yapılarının inşası 11. Yüzyıla kadar gitmektedir. Özellikle 16. Yüzyıldan sonra bu tür su mühendisliği yapılarında bir artış gözlenir. En önemli su yapıları Osmanlı İmparatorluğunun başkenti İstanbul'da bulunmaktadır. Kentler sakinlerine İslam'da önemli bir yeri olan akan, temiz suyu temin eden böylesi büyük bir sistemin son parçası olan çeşmelerle süslenmiştir.Ancak, çeşme bolluğu nedeni ile muhtemelen adını çeşmeden alan, geçmişte çok sayıda çeşmenin yer aldığı Çeşme'de bugünkü çeşme sayısı geçmişi yansıtmamaktadır.Çalışma, Çeşme'de mevcut olan tarihi çeşme yapıları yanında, hâlihazırda kayıp, ancak kent sakinlerinin belleğinde isimleri ve yaklaşık yerleri ile anılan çeşmelerin durumlarının aydınlatılmasını da amaçlamıştır.Çalışmada detaylı belgeleme yanında, çeşmelerin günümüzdeki sorunları, sınıflama ve restitüsyonları esas alınarak oluşturulan koruma önerileri yanında, hâlihazırda mevcut, ancak Çeşme tarihi miras listesinde tescili bulunmayan çeşmelerin de tescil kapsamına alınması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Construction of waterways in Anatolia dates back to the 11th century. Especially from the 16th century, the construction of water engineering structures increased rapidly. The most prominent structures are seen in İstanbul which was the capital of the Ottoman Empire. Fountains being the final portion of these huge works embellished the towns and supplied inhabitants with clean and running potable water, which is important in Islam.In this respect, the town of Çeşme had plenty of fountains in the past likely took its name from the fountain called çeşme in Turkish. However, the number of existing fountains does not reflect the richness in the past.The study aimed at an intensive inventory for the existing historic fountains. Those existing, but unknown, and those missing already, but known by their names and approximate locations were deciphered.In addition to the; detailed documentation, the evaluation of the alterations that the fountains have undergone for years, a guideline for their preservation are presented. The fountains that are studied, but not listed in the architectural heritage list of Çeşme are also proposed to be listed.