Biokinematic analysis of human body
İnsan vücudunun biyokinematik analizi
- Tez No: 299198
- Danışmanlar: PROF. DR. RASİM ALİZADE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Tezin ilk aşamasında, döner (R) ve doğrusal (P) mafsal hareketlerini temsil eden basit geometrik şekillerin, önceden belirlenmiş sabit hacim içerisinde özel katı cisim geometrilerinin oluşturulması için, istenen uzay ve altuzay gereksinimleri göz önüne alınarak kesiştirildiği kesişimler metoduna yoğunlaşılmıştır. Sistematik yaklaşım kullanılarak, oluşturulan sabit çalışma hacmine göre fiziksel sınırlamalara sahip geometrik cisimlerin yardımıyla uzay ve altuzay hareketleri açık olarak canlandırılmıştır. Ayrıca, bu çalışma, makinalar ve mekanizmalar bilimdalının en önemli dallarından biri olan robot manipülatörlerin yapısal sentezi konusunda çalışmalar içermektedir. Çalışma içerisinde kinematik mafsallar ve vida teorisi üzerine odaklanılmıştır. Her bir kinematik mafsalın ardışık vidalar ile hem fiziksel hem de kinematik gösterimleri verildikten sonra robot manipülatörler için yeni genel serbestlik derecesi formülü belirtilmiştir. Tezin ileriki aşamalarında ?quaternion? ve ?dual quaternion? cebiri kullanılarak mekanizmaların sentezlenmesi üzerine çalışılmıştır. Interpolasyon yaklaşımı, en küçük kareler yaklaşımı ve Chebyshev yaklaşımı olmak üzere üç farklı teknik kullanılarak küresel dört çubuk mekanizmasının altı dizayn noktasında fonksyon üretme sentezi yapılmış, her bölüm için farklı örnekler verilmiş ve sonuçlar tablolarda gösterilmiştir. Çalışma içerisinde kullanılan metodların karşılaştırılmaları ayrıca yapılmıştır. Tezin son bölümlerinde insan vücudu ve iskelet sisteminde bulunan önemli elemanlar kinematik yapıları ve serbestlik derecelerine göre incelenmiş, her bölümün sonunda incelenen elemanın davranışını gösterebilecek mekanizma veya manipulatör örnekleri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis concentrates on the development of rigid body geometries by using method of intersections, where simple geometric shapes representing revolute (R) and prismatic (P) joint motions are intersected by means of desired space or subspace requirements to create specific rigid body geometries in predefined octahedral fixed frame. Using the methodical approach, space and subspace motions are clearly visualized by the help of resulting geometrical entities that have physical constraints with respect to the fixed working volume. Also, this work focuses on one of the main areas of the fundamental mechanism and machine science, which is the structural synthesis of robot manipulators by inserting recurrent screws into the theory. After the transformation unit screw equations are presented, physical representations and kinematic representations of kinematic pairs with recurrent screws are given and the new universal mobility formulations for mechanisms and manipulators are introduced. Moreover the study deals with the synthesis of mechanisms by using quaternion and dual quaternion algebra to derive the objective function. Three different methods as interpolation approximation, least squares approximation and Chebyshev approximation is introduced in the function generation synthesis procedures of spherical four bar mechanism in six precision points. Separate examples are given for each section and the results are tabulated. Comparisons between the methods are also given. As an application part of the thesis, the most important elements of the human body and skeletal system is investigated by means of their kinematic structures and degrees of freedom. At the end of each section, an example is given as a mechanism or manipulator that can represent the behavior of the related element in the human body.