Mechanical and rheological properties of steel fibre reinforced self-compacting concrete
Kendiliğinden yerleşen çelik lifli betonların mekanik ve reoloji özellikleri
- Tez No: 474373
- Danışmanlar: PROF. DR. TURAN ÖZTURAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
Bu araştırmanın temel amacı farklı çelik lif hacim ve tipleri (kısa ve uzun) içeren kendiliğinden yerleşen çelik lifli betonların performansı etkileyen değişik parametrelerin daha da anlaşılmasıdır. Bu malzemelerin taze ve sertleşmiş haldeki özellikleri çeşitli deney yöntemleri kullanılarak araştırılmıştır. Bu amaçla lifsiz ve 2 faklı çelik lif hacmi ( % 0.5 ve % 1) ve iki farklı lif uzunluğu içeren 5 karışım üretilmiştir. Akışkanlık ve reolojinin yanı sıra yukarıda belirtilen karışımların statik ve dinamik ayrışma direnci taze halde incelenmiş ve rapor edilmiştir. Bu 5 karışım ile değişik boyutlarda numuneler üretildi. 6 farklı genişlik ve derinlik (30 mm - 100 mm), 4 değişik uzunluk (200 mm - 425 mm) kullanılarak, kesme açıklığının kiriş derinliğine oranı (a/d) ve numune kalınlığının lif uzunluğuna oranı (t/fL) parametrelerinin küçük boyutlu kirişlerin mekanik performansı üzerine olan etkileri incelendi. Sonuç olarak 35 farklı numune grubu üretildi. Mekanik performansı kapsamlı şekilde değerlendirmek ve değişik parametrelerden kaynaklanan çatlak mekanizmasını incelemek için bu numuneler üzerinde basınç dayanımı, yarmada çekme dayanımı ve 4 noktalı eğilme deneyleri yapılmıştır. Numunelerin lif yönlendirme durumlarını ve elde edilen performans üzerindeki etkilerini anlamak için seçilen numuneler üzerinde sertleşmiş halde ayrıntılı çelik lif oryantasyon testleri gerçekleştirildi. Sonuçlar, bir döküm akış metodolojisi kullanılarak döküm yönünde lif yönlendirmesinin yapılabileceğini gösterdi. İncelenen parametrelerden her ikisi de (a/d ve t/fL oranı) ve değişen lif parametreleri, elde edilen mekanik performansı ve eğilme atındaki çatlak biçimlerini büyük ölçüde etkilemiştir. Çentikli numuneler üzerinde gerçekleştirilen 3 noktalı eğilme deneyleri mevcut bir model kullanılarak lifli numunelerin eğilme davranışını modellemek için yapılmıştır ve bu model kısa lifli numuneler için yeni parametreler kullanılarak daha da geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Main objective of the research was to further understand the different parameters affecting performance of SFR-SCC with different steel fiber volumes and types. Fresh and hardened state properties of these materials were investigated by using several experimental methods. For this purpose 5 mixes; plain and reinforced with 2 different fiber volumes (0.5 and 1.0 %) and two different fiber lengths; were produced. Flowability and rheology as well as static and dynamic segregation resistance of the above mentioned mixes were studied in the fresh state. Specimens with varying sizes were produced with these 5 mixes. Six different width and depth (30 mm to 100 mm), four different length (200 mm to 425mm) were used to investigate the effect of shear span to depth ratio (a/d) and specimen thickness to fiber length (t/fL) on the mechanical performance of small size beams. As a result 35 different specimen groups were obtained. Compressive strength, splitting tensile strength and 4-point bending tests were carried out on these specimens for thoroughly evaluating mechanical performance and cracking mechanisms. Detailed fiber orientation tests were carried out on the selected specimens in the hardened state, to understand the fiber orientation states of the specimens and their effects on the resulting performance. The results showed that fiber orientation in the casting direction can be made possible by using a casting flow methodology. Both of the investigated parameters (a/d and t/fL ratios) and varying fiber parameters were found to highly affect resulting mechanical performance and cracking patterns under bending. 3 point bending tests on notched specimens were done for modeling bending behavior by using an existing model and the model was further developed by introducing new parameters for short FRC.