Metal katkılı camsı yapıların üretimi ve elektron paramanyetik rezonans spektroskopisi ile incelenmesi
Production of metal doped glassy states and investigation of glassy states by electron paramagnetic resonance spectroscopy
  1. Tez No: 299207
  2. Yazar: YILDIRAY FIRAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP TAPRAMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada camların içerisine [Na_2 SO ? _4,[Rb_2 SO ? _4,HgCl_2,MgO,CsBr, K_2 SO_4,Al[(OH) ? _3 ve CdF_2 maddelerinden değişik oranlarda karıştırıldı ve EPR spektrumunda sinyal gözlemek amacıyla Cu^(2+) paramanyetik iyonu katkılandırıldı. Ayrıca camların içine Fe^(3+) paramanyetik iyonu değişik oranlarda katkılandırıldı. Yine aynı şekilde camların içine BaCl_2,HgCl_2 ve Mg_3 (PO_4 )_2 maddelerinden değişik oranlarda karıştırılarak Mn^(2+) paramanyetik iyonu katkılandırıldı. Numuneler 200-400 ? de uçucuların gitmesi için ısıtıldı. Daha sonra numuneler yaklaşık 1000 ? sıcaklıkta eritilip hızlı soğumaya bırakılarak camsı maddeler elde edildi. Cu^(2+) iyonu katkılı camsı maddelerin oda sıcaklığında EPR spektrumları kaydedildi. [Na_2 SO ? _4,[Rb_2 SO ? _4, ve HgCl_2 katkılı camsılarda madde miktarına bağlı olarak spektrumda herhangi bir değişiklik gözlenmezken, MgO,CsBr,K_2 SO_4,Al[(OH) ? _3 ve CdF_2 katkılı camsılarda madde miktarındaki değişime bağlı olarak EPR spektrumlarında değişiklikler gözlendi. Fe^(3+) iyonu katkılı camsı yapılarda yine madde miktarındaki değişiklik ile EPR spektrumlarında değişiklikler gözlendi. Mn^(2+) iyonu katkılı camsı yapılarda madde miktarına bağlı değişiklikler gözlenmezken Fe^(3+) iyonun rezonans sinyali bölgesinde zayıf sinyaller verdiği gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, [Na_2 SO]_4,[Rb_2 SO]_4,HgCl_2,MgO,CsBr,K_2 SO_4,Al[(OH)]_3 and CdF_2 compounds were mixed with glasses at various ratios and then doped with paramagnetic Cu^(2+) ion in orde to observe signals in EPR spectrum. Paramagnetic ion Fe^(3+) was also doped at various ratios to glasses. In the same manner, BaCl_2,HgCl_2 and Mg_3 (PO_4 )_2 compounds were mixed with glasses at different rates and then paramagnetic Mn^(2+) ion was doped. Next, these samples were heated at 200-400 ?. Glassy states were obtained leaving the samples fast cooling just after melting them at the tempeture about 1000 ?. The states doped with Cu^(2+) ion were investigated by EPR at room temperature. Glasses including [Na_2 SO]_4,[Rb_2 SO]_4 and HgCl_2 compounds showed no change in spectra depending on the sample amount while glasses including MgO,CsBr,K_2 SO_4,Al[(OH)]_3 and CdF_2 compounds were observed changes in spectra with changing sample amount. Also there have been differences in the spectra of glassy states doped with Fe^(3+) ion when there are changes in the amount of matter. There was no change in the spectra of glassy states doped with Mn^(2+) ion depending on the amount of materials. However, weak signals were observed at the resonance region for Fe^(3+) ion.