Samsun ili Vakıf Bilgi Sistemi'nin tasarlanması ve gerçekleştirimi
Designment and implementation of The Foundation Information System of the province of Samsun
  1. Tez No: 299236
  2. Yazar: HALİT FAZLA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FAİK AHMET SESLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Vakıflar menkul yada gayrimenkuldan oluşan birer mülk topluluğudur. Vakıfların varlığı temelde gayrimenkula dayanmaktadır. Vakıflar idaresindeki taşınmazların fazla oluşu, taşınmaz bilgilerine erişim ve taşınmazlar üzerindeki değişimlerin takip edilmesinde karşılaşılan güçlükler nedeniyle vakıf taşınmazlarının yönetiminde çeşitli sorunlar yaşanmaktadır. Bu sebeple, vakıf mülklerinin takibinin sağlanması, envanterlerinin çıkarılması, etkin ve verimli bir biçimde yönetilebilmesi için bir bilgi sistemine ihtiyaç duyulmaktadır.Vakıflar Genel Müdürlüğü, e-devlet stratejisi altında, kurum bünyesindeki ihtiyaçlara cevap verecek şekilde tasarlanan Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) kurma çalışmalarına başlayarak, Vakıflar Coğrafi Bilgi Sistemini 2008 yılında hayata geçirmiştir. Kurulan bilgi sistemi, Infoanalystpro Konumsal Analiz Programı ve WebGIS olarak adlandırılan iki bölümden oluşmaktadır. Ancak uygulamada, Vakıflar Genel Müdürlüğünün oluşturmuş olduğu bilgi sisteminin kullanımı sırasında bazı eksiklikler ve problemlerle karşılaşılmaktadır. Bu da verilerin zamanında güncellenememesine sebep olmaktadır.Bu çalışmada, mevcut sistemdeki sorunlar dikkate alınarak, Samsun Vakıflar Bölge Müdürlüğünün mülklerinin takibinin sağlanması, envanterlerinin çıkarılması, taşınmazların etkin ve verimli bir biçimde yönetilebilmesi için CBS tabanlı bir Vakıf Bilgi Sistemi tasarlanmış ve geliştirilmiştir. Samsun Vakıflar Bilgi Sistemi tasarlanırken, Vakıflar Genel Müdürlüğünün geliştirmiş olduğu sistemin eksiklikleri göz önünde bulundurularak daha kullanışlı, grafik ve öznitelik bilgilerinin aynı ortamda işlenebildiği bütünleşik bir sistemin geliştirilmesi amaçlanmış, Samsun' un merkez ilçeleri ve bu ilçelere bağlı köyler çalışma alanı olarak belirlenmiştir. Bu bağlamda, öncelikle Samsun Vakıflar Bölge Müdürlüğü bünyesinde bir gereksinim analizi yapılarak Bölge Müdürlüğündeki birimlerin faaliyetleri incelenmiş ve her bir faaliyet için gereksinim duyulan konumsal ve konumsal olmayan veriler ve söz konusu verilerin temin edileceği birim yada kurumlar tespit edilmiştir. Gereksinim analizine paralel olarak kullanıcıların fonksiyonel gereksinimlerini belirlemek amacıyla fonksiyonel analiz de gerçekleştirilmiştir. Gereksinim analizi sonucunda elde edilen veriler dikkate alınmış, Varlık-İlişki veri modeli kullanılarak kavramsal tasarım yapılmış ve kavramsal şema üretilmiştir. Konumsal veri tabanının tasarımı, fonksiyonel analizden elde edilen sonuçlar doğrultusunda, vakıf taşınmaz envanter listesinin oluşturulması, konut alanında kalan parsellerin görüntülenmesi, eski eser vasıflı taşınmazların görüntülenmesi, ada-parsel numarası bilinen taşınmazlara ilişkin yapı bilgilerinin elde edilmesi gibi çeşitli sorgulamalara cevap verecek şekilde gerçekleştirilmiştir. Tasarlanan veri tabanının gerçekleştirimi, ArcGIS 9.3.1 CBS yazılımında yapılmıştır. Pilot bölge olarak Samsun il merkezi seçilmiş, il merkezindeki vakıf taşınmazlarına ait grafik ve öznitelik verileri ilgili kurumlardan toplanmış ve veri girişi işlemleri gerçekleştirildikten sonra yukarıda bahsedilen sorgulamalar yapılarak sistemin etkin bir şekilde çalışıp çalışmadığı test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Foundation is a group of properties consisted of movables or immovables. The possession of foundations is essentially based on immovables. Due to the abundance of immovables in the administration of foundations, difficulties in the access to the immovable information and in following the changes on immovables, various problems are experienced regarding the administration of foundation immovables.Starting the works of building the Geographical Information System (GIS) that is designed in a way to meet the needs within the body of the institution under the strategy of e-government, General Directorate for Foundations accomplished the Geographical Information System for Foundations in 2008. The information system is comprised of two parts, which are called Infoanalystpro Positional Analysis Program and WebGIS. However, some deficiencies and problems are encountered during the use of the information system built by the General Directorate for Foundations in practice. This causes the disability to update the data in time.In this study, taking the problems in the present system into account, a GIS-based Foundation Information System was designed and developed for the purpose of following the properties of Samsun Regional Directorate for Foundations, taking the inventory and administrating the immovables efficiently. While designing the Foundation Information System of Samsun, the objective was to develop a more useful, embedded system where graphic and feature information could be processed in the same environment, by taking the deficiencies of the system developed by the General Directorate for Foundations into consideration. In this context, at first a requirement analysis was made within the body of Samsun Regional Directorate for Foundations in an attempt to examine the activities of units in the Regional Directorate and as well as positional and non-positional data that were required for each activity, units or institutions from which the aforesaid data could be obtained were determined. In parallel with the requirement analysis, functional analysis was also performed for the purpose of determining the functional needs of users. Data that were obtained as a result of the requirement analysis were taken into consideration, conceptual design was made by using the Existence-Relation data model and conceptual scheme was generated. The design of the positional database was made in a way to respond to various questionings, in line with the results obtained from the functional analysis. The implementation of the designed database was conducted in the ArcGIS 9.3.1 CBS program. City center of Samsun was selected as the pilot region, data of graphic and feature information of the foundation immovables in the city center were collected from the related institutions and a test was made for the purpose of determining whether the system functions effectively or not, by performing the aforesaid questionings after the implementation of the data entry procedures.