Çalışan kadın ve erkek işgücünün konumu: Samsun örneği
Position of working women and men in the labor: Samsun reference
  1. Tez No: 299235
  2. Yazar: HALİL BAŞER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YÜKSEL ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Uyum Analizinde amaç; değişkenler arasındaki ilişkileri indirgenmiş boyutlu bir uzayda gösterebilmektir. Bu doğrultuda, verilerden elde edilen çapraz tabloların yapılarını belirlemek amacıyla, matematiksel teknikler kullanarak, çok boyutlu uzayda değişkenlerin kategorilerini temsil eden noktaları içinde barındıran bir grafik oluşturulur. Oluşturulan bu grafikler yorumlanarak çapraz ilişkilere ulaşılır.Bireylerin işgücü piyasasındaki konumunun iyileştirilmesi istihdam politikaları ve bu politikaların gelişimiyle ilişkilidir. Yapılan çalışmalar, çalışanların işgücü piyasasında çeşitli sorunlarla karşılaştıklarını göstermektedir. Çalışma hayatının kalitesini arttırabilmek için istatistiki bilgilerin düzenli olarak elde edilmesi ve kullanılması da büyük önem arz etmektedir.Bu çalışmada, Samsun ili imalat sanayinde faaliyet gösteren kuruluşlarda çalışan kadın ve erkek bireylerden elde edilen bilgilere Uyum Analizi uygulanarak, bu çalışanların konumlarını değerlendirmek ve geliştirecek istihdam politikalarına yön vermek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In Correspondence Analysis, the purpose was the reduced-dimensional space to show the relationships between variables. Accordingly, in order to determine the structures of the data obtained from the cross-tables, using mathematical techniques, multi-dimensional space of variables representing the categories of points of a graph is created in the host. Cross-relations generated by interpreting these graphs is reached.Improving the position of individuals in the labor market and employment policies related to the development of these policies. Studies show that employees faced with various problems in the labor market. Working to improve the quality of life and the use of statistical information to be obtained on a regular basis is crucial.In this study, a number of organizations in the manufacturing industry in the province of Samsun, male and female individuals, the information obtained by applying the correspondence analysis, the positions of these employees was to give direction to improve and develop employment policies.