E^4 te ortak geodezikli hiperyüzey ailesi
Hypersurface family with a common spatial geodesic in E^4
- Tez No: 299240
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN KASAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, E^4 te bir P hiperyüzeyinin parametrik denklemi, hiperyüzey üzerinde yatan bir C eğrisinin Frenet çatısı yardımı ile elde edildi. C eğrisinin hiperyüzey üzerinde hem parametre eğrisi hem de geodezik olması için gerekli ve yeterli koşullar verilerek E^4 te ortak geodezikli hiperyüzey ailesi tanımlandı. Belli izdüşüm metodları yardımı ile elde edilen hiperyüzey ailesinin bir elemanının 3-boyutlu uzaya izdüşümü alınarak üzerindeki geodezik ile birlikte görünümü verildi.
Özet (Çeviri)
In this study, parametric representation of a hypersurface P in E^4 is obtained by using the Frenet frame of a curve C lying on P. The necessary and sufficient conditions for the curve C to be both a parameter curve and a geodesic on P are given. Hypersurface family with common geodesic in four dimensional Euclidean space is defined. Furthermore, some figures illustrating a member of the hypersurface family and its geodesic are presented by using projection methods in three dimensional space.