Bir yüzey üzerinde teğetsel olmayan bir vektör alanına bağlı eşit-eşlenik diyagonal eğriler ve hiperyüzeylerde eşit-eşlenik eğri çiftleri
Equi-conjugate diagonal curves on a surface associated with a non-tangential vector field and pairs of equi-conjugate curves in a hypersurface
- Tez No: 14037
- Danışmanlar: PROF.DR. ABDÜLKADİR ÖZDEĞER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZET 3 Bu çalışmada, önce, 3-boyutlıı Öklid uzayındaki C sınıfından bir S yüzeyi Üzerinde tanımlı, teğetsel olmayan C sınıfından bir A birim vektör alanına bağlı olarak genelleştirilmiş eşit-eşlenik diyagonal eğriler veya kısaca A-diyagonel eğriler tanımlanmış, bun ların diferansiyel denklemi elde edilmiş ve bazı temel özellikleri üzerinde durulmuştur. iki A-diyagonal eğri ailesi ile iki A-eğrilik çizgisi ailesi nin oluşturduğu 4-1 U dokunun al ti geni iği incelenmiş ve bununla geodezik paralellik arasında bir ilişkinin var olduğu görül müş tür. Ayrıca, S yüzeyinin A~eğrilik çizgilerinin oskülatör düzlemle rinin arakesid doğrularının oluşturduğu A kongüransına bağlı iki diya gonal eğri ailesinin geodezik paralellerden ibaret olduğu sabit orta lama eğrilikli Liouville yüzeyleri tayin edilmiştir, (n+1)- boyutlu E, öklid uzayındaki bir hiperyüzeye ait eşit- eşlenik u£., u. (Htm) vektörlerinin belirdiği orientasyona bağlı Riemann eğriliği K^m, bu doğrultular arasındaki açı 6. ve bu
Özet (Çeviri)
SUMMARY EQUI-CONJUGATE DIAGONAL CURVES ON A SURFACE ASSOCIATED WITH A NON-TANGENTIAL VECTOR FIELD AND PAIRS OF EQUI-CONJUGATE CURVES IN A HYPERSURFACE 3 Let S be a surface of class C in 3-diraensional Euclidean space and let it be given by the vector equation xsx(u, v) in an orthogonal cartesian coordinate system. Let A be a non-tangential, unit vector field of class C2 defined on S. Suppose that the vector field A(or, equivalently the congruence A) is given by x“ 3? A=£ x, *. mx0 * nn (x,= -, x0r - -) 12 1 ^ 2 /Ğ with reference to the trihedron (x,, 5L, ”n). We know that the generalized normal curvature of a curve C on S, denoted by ç-., is defined [l] as the negative of the tendency of the congruence A in the direction of C. Then, for p, we find that 2 2 adu «-(b+b')dudv+cdv p v 1 A EduN-2Fdudv*Gd/ (a=xu-Au, b=tu-t, b'=x;