Karadeniz kalkan balığında (Psetta maxima Linnaeus, 1758) yumurta kalitesini etkileyen faktörlerin incelenmesi
Examination of parameters that affect the egg quality of Black Sea turbot (Psetta maxima Linnaeus, 1758)
  1. Tez No: 299299
  2. Yazar: SERPİL YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP BİRCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, Karadeniz kalkan balığında (Psetta maxima Linnaeus, 1758) yumurta kalitesini etkileyen faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu sebeple, 32 gün (21 Nisan- 23 Mayıs 2011 tarihleri arasında) süreyle yürütülen çalışmada 8 yaşında, 4 adet damızlık Karadeniz kalkan balığının üreme döneminin farklı evrelerine ait yumurtaların, yağ asidi kompozisyonları, döllenme ve larva çıkış oranları ve yaşama oranları karşılaştırılmıştır.Üreme sezonunun başı, ortası ve sonundaki yumurta partilerinin döllenme oranları sırasıyla, % 54.91±5.90 , % 60.36±1.61 , % 71.69±1.56 olarak tespit edilmiş ve partiler arasındaki farkın istatistiki olarak önemli olduğu belirlenmiştir (p
Özet (Çeviri)
In this study, determination of the parameters that affect the egg quality of Black Sea turbot (Psetta maxima) was aimed. Therefore the fatty acid compositions, fertilization and hatching rate and survival rate of the eggs of different spawning seasons from 8-year old 4 captive Black Sea turbot were compared.Fertilization rates of first, middle and the end of the spawning seasons were determined as 54.91±5.90 % , 60.36±1.61 % , 71.69±1.56 %, respectively and that these values were significantly different (p