Balıkesir ili imar planındaki mahallelerin zemin-jeoteknik değerlerinin ArcGIS programı kullanılarak haritalandırılması
Mapping of soil - geotechnical parameters of the reconstruction plan of Balikesir province by using ArcGIS program
  1. Tez No: 299331
  2. Yazar: ÖZLEM AVİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ÇONA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Balıkesir Belediyesi tarafından Merkez ilçesinde 2011 tarihine kadar yapılan etüt çalışmalarında çeşitli jeolojik ve jeoteknik veriler elde edilmiştir. Temin edilen bu veriler bilgisayar ortamında ArcGIS programı yardımıyla imar haritası üzerinde konumlandırılarak Merkez ilçesinde nasıl dağılım gösterdikleri belirlenmiştir.Balıkesir Belediyesi tarafından önceki yıllarda yapılan çalışmalarda elde edilen Eurocode-8'e göre zemin sınıflamaları, yer altı su seviyesi ve formasyon durumu, taşıma gücü, zemin emniyet gerilmesi ve oturma değerleri gibi jeolojik ve jeoteknik veriler Balıkesir Belediyesi'nden temin edilen imar haritalarına işlenmiştir. Çalışmanın yapıldığı parseller belirlenerek, değerler uygun lejant eklenerek şekillerle gösterilmiştir.Elde edilen dağılım haritaları göz önüne alınarak Balıkesir ilinde ileri tarihlerde yapılacak olan olası çalışmalara yardımcı olmak amacı ile jeolojik ve jeoteknik verilerin farklı mahallelerdeki dağılımları belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Various geological and geotechnical data have been obtained in survey studies which have been performed by Balıkesir Municipality in Merkez district until 2011. By positioning these data on reconstruction map with the help of ArcGIS programme in computer environment, how they distribute in Merkez district has been determined.Geological and geotechnical data such as soil classifications acording to Eurocode-8 obtained by Balıkesir Municipality in the previous studies, underground water level and formation status, carrying capacity, soil safety tension, and consolidation values have been processed to reconstruction maps provided from Balıkesir Municipality. Determining the study parcels, values have been shown with shapes by adding appropriate legend.Considering the obtained distribution maps, dispersions of geological and geotechnical data in difference districts have been determined with the aim of helping probable studies which will be performed in the future in Balıkesir province.