Geçiş metali komplekslerinde manyeto?yapısal ilişki
Magneto?structural correlations in transition metal complexes
- Tez No: 299330
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA KARA SUBAŞAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu doktora tez çalışmasında tek çekirdekli mangan (EG1), iki çekirdekli bakır (EG2) ve dört çekirdekli bakır ve nikel (EG3, EG4 ve EG5 EG6) metal kompleksleri Schiff baz ligandları ile sentezlenmiştir. Komplekslerin kristal yapıları tek kristal X?ışını kırınım yöntemi ile manyetik özellikleri ise SQUID yöntemi ile belirlenmiştir. Komplekslerdeki manyetik değiş?tokuş sabitini belirlemek için, sıcaklığa bağlı manyetik alınganlık ölçümleri yapılmıştır. Deneysel manyetik alınganlık değerleri ile teorik manyetik alınganlık değerleri en küçük kareler yöntemi kullanılarak karşılaştırılmış ve komplekslere ait manyetik parametreler belirlenmiştir. Sentezlenen komplekslerin ve literatürdeki benzer bileşiklerin yapısal ve manyetik verileri karşılaştırılmış ve manyeto?yapısal ilişkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this PhD thesis, mononuclear manganese (EG1), dinuclear copper (EG2) and tetranuclear copper and nickel (EG3, EG4 and EG5, EG6) metal complexes have been synthesized with Schiff base ligands. The crystal structures and magnetic properties of these complexes are determined by the single X?ray diffraction method and the SQUID method, respectively. The variable temperature magnetic susceptibilities measurements of complexes were made to determine the magnetic exchange constant. The experimental magnetic susceptibilities have been fitted to the theoretical magnetic susceptibilities equations using method of least?squares and magnetic parameters have been determined. The structural and magnetic data of synthesized complexes, and a series of related compounds reported in literature have been compared and magneto?structural correlations have been investigated.