Kuzey Kısrakdere (Soma) kömürlerinin yayılımı, rezervi ve bazı işletme parametreleri
Distribution, reserve and some operation parameters of North Kisrakdere (Soma) coals
- Tez No: 299333
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL BÖLÜCEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışma, Soma (Manisa) ilçesinde Kuzey Kısrakdere mevkisindeki varlığı bilinen Neojen yaşlı linyitin rezevi, kalitesi ve işletilebilirliği üzerinedir. 1960'lı yıllarda başlayıp 1993 ve 1994'de devam etmiş olan 30 adet aramalı sondaja ait veriler kullanılmıştır. Buna ek olarak bölgede arazi incelemeleri de yapılmıştır. Kömürün oluşum sınırları belirlenmiş ve belirlenen bu alan içerisinde kömürün rezervi, klasik yöntemlerin bilgisayar destekli kullanımı ile hesaplanmıştır. Ege Linyit İşletmeleri (ELİ) Müessesesi Müdürlüğü tarafından açık işletme olarak planlanan bu saha için açık işletme projesi hazırlanmıştır. Hazırlanan bu projede ki kömür yaklaşık 3800 kalori, % 21 nem ve % 17 kül değerine sahip kaliteli olarak nitelendirilen bir linyit kömürüdür. Çalışılan sahada yaklaşık 3.7 milyon ton kömür üretimi yapılacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study is about reserve, quality and exploitability of known of lignite deposits of Neocene period exists in North Kısrakdere region of Soma (Manisa) county. Data of 30 drillings probed in the period starts from 1960s and extends 1993 and 1994 are used. In addition to this, field investigations are conducted. Boundary of coal formation is determined and coal reserve of this region is computed by computer aided conventional methods. Open-pit operation project is prepared for this region where the directorship of Aegean Lignite Enterprise (ALE) considers operating the region as open-pit. Property of coal whose project is prepared has approximately 3800 calorie, 21% humidity and 17% fly-ash and classified as lignite. The studied region presents the opportunity of production of approximately 3.7 million tons of coal.