Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da bulunan Staphylinidae familyasına ait Ocypus cinsi üyelerinin moleküler sistematik analizi
Molecular taxonomic analysis of Ocypus members Staphylinidae distributed in east and Southeast Anatolia
- Tez No: 299349
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAKİN VURAL VARLI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Biyoloji, Biology
 - Yıl: 2011
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 58
Özet
Staphylinidae familyası, böcekler hatta hayvanlar alemi içindeki en büyük familyadır, fakat familya üyeleri arasındaki filogenetik ilişkiler hala yeterli bir şekilde aydınlatılmamıştır. Bu çalışmada, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde bulunan Staphylinidae familyasının Ocypus cinsine ait yedi taksonun moleküler sistematik analizi yapılmıştır. Yedi Ocypus türü için nükleotit dizileri mitokondriyal sitokrom oksidaz (CO) geninin iki bölgesinden (COI,II), 18S çekirdek ribozomal DNA'sından ve 28S çekirdek ribozomal DNA'sından elde edildi. Bunun için yedi böcek türünden genomik DNA saflaştırıldı. İzole edilen genomik DNA örneklerinden bahsedilen üç gen bölgesi PCR ile çoğaltıldı. Çoğaltılan DNA bölgelerinin dizi analizleri yapıldı ve CLUSTALW programı ile filogenetik ağaç oluşturulup türler arasındaki filogenetik ilişki yorumlandı.
Özet (Çeviri)
The family Staphylinidae is one of the largest family of beetles and indeed of animals, but the phylogenetic relationship among the members of this family are stil poorly understood. In this study; seven taxons of Staphylinidae family?s Ocypus genera which are distrubuted in East and South-East Anotolia of Turkey has been studied with respect to molecular systematics analysis. Nucleiotide sequence were obtained from mitokondrial cytochrome oxidase subunits I, II (COI, II) and nuclear ribozomal DNA?s 18S and 28S genes. Total genomic DNA of seven insect species have been extracted using a commercial kit. Isolated DNA regions have been amplified using three primer pairs with PCR. Amplified DNA samples were sequenced and the aligned sequences were used to construct a phylogenetic tree using CLUSTAW program.