Flyback DC-DC dönüştürücülerin paralel bağlanması ve kontrolü
Parallel connection of flyback DC-DC converters and their control
  1. Tez No: 299375
  2. Yazar: SÜLEYMAN KAVAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN DEMİRTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Tek çıkışlı konvertör (dönüştürücü) uygulamalarında karşılaşılan en önemli sorunlardan biri çıkış yükünün azalmasıyla beraber konvertörün istenilen gücü çıkışa aktaramamasıdır. Ayrıca yüksek çıkış akımı gerektiren uygulamalarda kullanılacak donanımın hacimsel büyüklüğü ve maliyeti artış göstermektedir.Yüksek çıkış akımı elde edilmek istendiğinde bu işlemi tek bir konvertörle çözmeye çalışmak birçok mahsuru da beraberinde getirir. Bunun yerine birbiri ile özdeş çok sayıda konvertör gerçekleştirip çıkış akımını bu konvertörlere dağıtarak kontrol açısından daha problemsiz, düşük maliyetli, düşük hacimli ve optimum çalışma koşullarından uzaklaşmayan bir sistem gerçekleştirilebilir.Bu çalışmada, paralel konvertörlerin çalışma koşullarını ve optimum parametrelerini incelemek üzere paralel tip Flyback konvertör sistemi tasarlanmış, gerekli yazılım geliştirilmiş ve mikrodenetleyici tabanlı bir donanım gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
For the converter applications with one output, one of the most important problems is the transfer incapability of the desired power when low load impedances are supplied. The high output current or power applications of the converters also have larger volumes and higher costs.When a high output current is the aim to carry out the procedure with one converter would bring about other malfunctions. Instead, a number of identical converters in parallel should be employed to distribute output current with these converters. As a result, a system which is less problematic in terms of control, cheaper, having less volume and which is not much for from optimum working conditions can be realized.In this thesis a paralel type Flyback convertor system is designed to investigate operating conditions and optimum parameters of parallel converters. In addition to that, software and microcontroller based hardware are developed to control this converter system.