Süperkritik karbondioksit ortamında iyonik sıvıların katalizör olarak kullanıldığı Mannich reaksiyonlarının incelenmesi
Investigation of the synthesis of Mannich reaction with ionic liquids in supercritical CO2
  1. Tez No: 299413
  2. Yazar: ZEYNEP TUNALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. E. SULTAN GİRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada benzaldehit, asetofenon ve anilinin model olarak seçildiği Mannich reaksiyonu için süperkritik CO2 ve oda koşullarında iyonik sıvıların katalitik etkisi incelenmiştir.Bu çalışmada Brönsted asidi iyonik sıvılar, bazik iyonik sıvılar ve nötral iyonik sıvılar kullanılmıştır. Bu reaksiyon bilinen mannich tepkimelerine göre daha hızlı ve çevreye daha duyarlı şartlar altında gerçekleştirilmiştir. Bu şartlar bize bazik iyonik sıvılarla yapılan çalışmalarda asidik ve nötral iyonik sıvılara oranla daha yüksek verim elde edildiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the reaction of benzaldehyde, acetophenone and aniline as a model reaction is used for testing the catalytic activity of a series of ionic liquids on the Mannich reaction. The Mannich reaction of compounds benzaldehyde, acetophenone and aniline has been conducted under two different conditions (in SkCO2 and at room temperature conditions) in presence of ionic liquids bearing Brønsted acidic cations and/or protic anions, basic cations and anions and neutral anions and cations. This reaction is faster and more environmentally friendly than the known Mannich reactions were carried out under conditions. Basic ionic liquids has shown that high yields than acidic and neutral ionic liquids.