Tekstilde boyama işleminin şönil iplikli dokuma kumaşların performans özelliklerine etkisi
Chenille fabric woven fabrics in textile dyeing process performance impact of features
  1. Tez No: 299414
  2. Yazar: GÖZDE TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR DURU BAYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Dünya şönil ürünler pazarında önemli bir yere sahip olan Türkiye'nin, bu pazardaki payını arttırması ve yerini sağlamlaştırması ürettiği ürünlerin kullanım performanslarının iyi olmasına bağlıdır. Bunun için de şönil ipliğin üretim parametrelerinin bu ipliklerden üretilen kumaşların kullanım performanslarına etkileri iyi bilinmelidir.Bu çalışmanın amacı, şönil ipliklerin yapısal özelliklerinin bu ipliklerden dokunan kumaşların boncuklanma, aşınma dayanımı ve haslıklar üzerindeki etkilerini araştırmaktadır. Bu amaçla farklı yapısal özelliklere sahip ham, bobin boyalı ve çile boyalı şönil iplikler üretilmiş ve bu iplikler dokumada atkı ipliği olarak kullanılmıştır. Literatürde benzer çalışmalar olmakla birlikte, ham ve boyalı şönil ipliklerinin birlikte değerlendirilmesi ve boyamanın şönil dokuma kumaşlarda aşınma dayanımı başta olmak üzere diğer performans özellikleri üzerindeki etkilerinin ortaya konması bu çalışmayı diğerlerinden farklı kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
World chenille products market, which has an important place in Turkey, the place to consolidate and increase its market share of products produced by the well-being depends on their performance. Chenille yarn production parameters for the use of these yarns, fabric produced well-known effects of their performance.The purpose of this study, the structural properties of chenille yarns woven fabric construction of this yarn, abrasion resistance and fastness to investigate the effects. For this purpose, with different structural features raw, chenille yarns cheese-dyed and hank dyed produced and used as the weft yarns in weaving. Although similar studies in the literature, the evaluation of raw and dyed chenille yarn abrasion resistance and dyeing fabrics, chenille fabrics, mainly to reveal the effects of other performance features makes this work different from others.