Hınıs-Zırnak (erzurum) yöresi linyit yatağının değerlendirilmesi
Evaluation of the lignite deposits in Hinis-Zirnak (Erzurum) region
  1. Tez No: 299417
  2. Yazar: FİKRET FİDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET DAĞ, PROF. DR. MUSTAFA AYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma, Hınıs?Zırnak (Erzurum) civarındaki linyit yatağının değerlendirilmesi ve ayrıntılı rezerv belirleme çalışmalarını kapsamaktadır. Sahada daha önce yapılmış olan sondaj ve yarma bilgilerinden oluşturulan veri tabanı ile önce indicator jeoistatistik ile kömür sınırları belirlenmiş, belirlenen sınır içerisindeki, bölgesel bir değişken olan kömür kalınlık parametresinin mesafeye bağlı ilişkinin matematiksel fonksiyonları bulunmuştur. Elde edilen fonksiyonlar kullanılarak yapılan jeoistatistiksel çalışma sonucu yatak rezervi ayrıntılı olarak belirlenmiştir. Yatak rezervi klasik bir yöntem olan poligon yöntemiyle de ayrıca belirlenmiş ve sonuçlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study covers the evaluation of lignite sources around the Hınıs-Zırnak area in Erzurum and provides details on methods for determining lignite reserves. Using the database constructed from the information obtained from drilling and mining operations previously done in this area, two things were accomplished. First, using indicator geostatistical methods, the boundaries of coal mines were determined. Second, the mathematical functions that relate coal-thickness within these boundaries to the distance from the surface were estimated. Using these mathematical functions together with geostatistical methods, a detailed account of lignite reserves was estimated. As a comparison, lignite reserves were also estimated using a well-known polygon method.