Konfeksiyonda kumaş ve model çeşitliliğinin üretimde kalite ve verimliliğe etkisi
The effect of fabric and pattern diversity to quality and productivity in clothing industry
  1. Tez No: 299416
  2. Yazar: ESEN GÖÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR DURU BAYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmada Türkiye' de konfeksiyon ihracatının genel durumu araştırılmış, konfeksiyon sektöründe üretim süreçleri, kalite ve kaliteye etki eden faktörler genel olarak anlatılmıştır. Konfeksiyon işletmelerinde farklı kumaşlarla üretilen farklı modellerin üretimde kalite ve verimliliğe olan etkileri incelenmiştir.Çalışma kapsamında seçilen işletmede, 3 farklı kumaştan üretilen 3 farklı model üretime girdiği andan itibaren kalite ve verimlilik açısından incelenerek, üretimde yaşanan sıkıntılar tespit edilmiş, kumaşların ve modellerin işletmede çalışmaya uygunluğu belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work it is searched that the effects of different models produced with different fabrics in clothing industry to the production quality and productivity. With this aim general situation of ready-made garment export in Turkey was searched, production processes in clothing industry, quality and factors that affects to quality were expressed in general.There were some problems about production because of 3 different models produced by 3 different fabrics analyzed about quality and productivity from the start production in the factory that chosen in part of a work. It was tried to find that the property of fabrics and models for the works.