Bakır, çinko ve kadmiyumun tek başlarına ve karışımlarının etkisinde Oreochromis niloticus'un karaciğer, solungaç ve kas dokularındaki metal birikimi
Accumulation of copper, zinc and cadmium in liver, gill and muscle tissues of Oreochromis niloticus exposed to the metals singly and in mixture
  1. Tez No: 299443
  2. Yazar: MUSTAFA TUNÇSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAHİT ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada bakır (5 ppm), çinko (5 ppm), kadmiyum (1 ppm) ve bu metallerin aynı ortam derişimlerinin karışımı etkisinde 24, 48 ve 96 saat sürelerle tutulan Oreochromis niloticus'un solungaç, karaciğer ve kas dokularındaki birikim düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Dokuların metal düzeylerinin belirlenmesinde Atomik Absorbsiyon Spektrofotometrik yöntemler kullanılmıştır.Belirlenen derişimlerde bu türün incelenen dokularında karışımın ve tek başına bakır, çinko ve kadmiyum birikimi etkide kalma süresine bağlı olarak artmıştır. Metallerin tek başlarına etkilerinde en fazla kadmiyum ve çinko birikimi sırasıyla solungaç, karaciğer ve kas dokularında olurken, en fazla bakır birikimi sırasıyla karaciğer, solungaç ve kas dokularında gözlemlenmiştir.Karışımın etkisinde en fazla kadmiyum birikimi solungaçta, bakır birikimi karaciğerde, çinko birikimi ise solungaçta gözlemlenmiştir. Karışımın etkisinde yine en az birikimin kasta olduğu saptanmıştır.İncelenen metallerin belirlenen derişimlerdeki karışımlarının etkisi karaciğerde bakır düzeyini arttırırken, solungaç ve kas dokusundaki çinko düzeyini arttırmıştır.
Özet (Çeviri)
Accumulation of copper (5 ppm), zinc (5 ppm), cadmium (1 ppm) in gill, liver and muscle tissues of Oreochromis niloticus were investigated after exposure to these metals singly and in mixture over 24, 48 and 96 hour periods. Tissue levels of the metals were determined using Atomic Absorption Spectrophotometric techniques.Liver, gill and muscle accumulation of all metals increased with increasing exposure periods at single and in mixture exposure to metals. Highest cadmium and zinc accumulations were observed in gill, liver and muscle tissues respectively whereas the highest copper accumulation was in liver, gill and muscle tissues.The highest cadmium accumulation was observed in gill, the highest copper accumulation copper in liver and the highest zinc accumulation was in gill tissues when exposed to copper-zinc-cadmium mixture.Effects of the metal mixture increased copper levels in liver while increasing zinc level in gill and muscle tissues at the tested concentrations.