Sub kritik su ortamında N-aril ve N-alkil sübstitue süksinimit sentezinin araştırılması
Clean and efficient synthesis of N-aryl and N-alkyl succinimides in sub-critical water
  1. Tez No: 299444
  2. Yazar: SERKAN FARUK ALPMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. E. SULTAN GİRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, kısa reaksiyon sürelerinde sub-kritik su kullanarak hızlı vetemiz bir alternatif yöntem öneriyoruz. Alifatik aminlerin reaksiyonlarının daha fazlaaraştırılmasına ihtiyaç olmasına rağmen, reaksiyonun alifatik ve aromatik aminler için genel ve uygulanabilir olduğunu söylemek mümkündür. Literatürde sub-kritik su ortamında süksinimidlerin sentezlenmesine ilişkin herhangi bir örnekten bahsedilmemktedir. Son olarak, organik çözücüler içerisinde başlangıç maddesi olarak süksinik anhidridin kullanılmasıyla süksinik anhidridden hedef ürün olan süksinimidin eldesi iki basamakta gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we propose an alternative, fast and clean method using sub-critical water with short reaction times. Although reaction of aliphatic amines needs more investigation, it?s possible to say that the reaction is general and applicable to aliphatic amines and aromatic amines. The literature doesn?t mention any example of succinimide synthesis in sub-critical water. Once again, other examples of synthesis of succinimides in organic solvents, uses succinic anhydride as starting material and with two steps to obtain target succinimide from succinic anhydride.