Farklı sentetik ve doğal besin bileşenlerinin Galleria mellonella (Linnaeus) (Lepidoptera:Pyralidae) larvalarının gelişme ve protein sentezine etkileri
The effect of different synthetic and natural dietary components on the rate of development and synthesised protein of the larvae of Galleria mellonella (L.) (Lepidoptera:Pyralidae)
- Tez No: 299451
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SULANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışmada, Galleria mellonella (Linnaeus) (Lepidoptera: Pyralidae)'nın besinsel bileşenlerinden bal, petek ve böcek hemolenf sıvısının farklı oranlarının böcek larvalarının gelişme oranı ve protein sentezi üzerine olan etkileri yarı-sentetik besin kullanılarak incelenmiştir. G. mellonella larvalarının beslenmesi kontrol besin dahil olmak üzere, hemolenfin 45 ml, 30 ml ve 15 ml' lik farklı oranlarıyla toplam dört besin kullanılmıştır. Hemolenf oranının 45 ml olduğu besin kontrol besine göre, larvaların gelişme hızı ve sentezlediği protein yüzdesini önemli derecede arttırmıştır. Hemolenf oranının 30 ml ve 15 ml olduğu besinler ise larvaların hem gelişim hem de protein sentezi üzerine etkili olmamıştır. Denenen besin bileşenlerinden 45 ml hemolenf içerikli besinin G. mellonella için kantitatif bakımdan kritik önemi olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In the study, the effects of different ratios of dietary nutrients such as honey, bran and insect hemolymph fluid on the rate of development and protein synthesis of the larvae of Galleria mellonella (L.) (Lepidoptera: Pyralidae) were investigated by using semi-synthetic diet. G. mellonella for feeding larvae, including the control of diet and hemolymph three different rate ( 45 ml, 30 ml and 15 ml) a total of four different diets rates were used. According to diet that control the rate of Hemolymph 45 ml, larvae, growth rate and significantly increased the percentage of protein synthesized. Hemolymph rate is 30 ml and 15 ml in diets and protein synthesis on the growth of the larvae was not effective. The tried-nutrient components of diet containing 45 ml hemolymph G. mellonella was found to be of critical importance for the quantitative aspects.