Oreochromis niloticus'da beyin dokusunda fenthionun piperonil bütoksid modülatörlüğünde glutatyon metabolizması, HSP70, asetilkolinesteraz aktivitesi ve lipid peroksidasyonuna etkileri
Effects of fenthion on GSH metabolism, HSP70, acetylcolinesterase activity and lipid peroxidation modulated by piperonyl butoxide in the brain of Oreochromis niloticus
  1. Tez No: 299452
  2. Yazar: ÖZGE TEMİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın amacı OP insektisid ve avisid fenthionun sitokrom P450 inhibitörüPBO modülatörlüğünde Oreochromis niloticus'da beyin dokusunda GSH metabolizmasına,lipid peroksidasyonuna, stres proteinlerine etkisi ve nörotoksik potansiyelini araştırmaktır.Bu amaçla balıklar 24 saat 0.5 mg/L PBO ön uygulamasından sonra 0.567 mg/L fenthion ve0.5 mg/L PBO içeren suda 24, 96 saat ve 15 gün sürelerle bekletilerek, tGSH, GSH, GSSGve TBARS miktarları ile GSH/GSSG oranı, GPx, GR ve GST enzim aktivitelerispektrofotometrik yöntemlerle, HSP70 miktarı ELISA test tekniği ile belirlenmiştir.Fenthionun kısa süreli etkide GSSG ve TBARS miktarlarında artışa, GSH/GSSGoranında ve GST aktivitesinde azalışa; uzun süreli etkide ise tGSH, GSH, HSP70miktarlarında ve GSH/GSSG oranı ile GR ve GST aktivitelerinde artışa neden olduğubelirlenmiştir. PBO varlığında fenthionun, kısa süreli etkide tGSH, GSH miktarlarında veGSH/GSSG oranında azalışa, GSSG, HSP70 ve TBARS miktarlarında artışa, uzun sürelietkide ise tGSH, GSH miktarları ve GSH/GSSG oranında azalışa, GSSG, HSP70 ve TBARSmiktarlarında artışa neden olduğu bulunmuştur. Fenthionun tüm etki sürelerinde AChEinhibisyonuna neden olduğu ve PBO'nun uzun süreli etkide fenthionun AChE inhibisyonuetkisini azalttığı belirlenmiştir.Bu çalışmada fenthionun lipid peroksidasyonunu ve HSP70 miktarını artırarakoksidatif strese neden olduğu ve fenthionun bu etkisinin GSH-bağımlı savunma tarafındangiderilemediği belirlenmiştir. PBO'nun GSH-bağımlı savunma, lipid peroksidasyonu ve stresproteinlerini etkileyerek fenthionun oksidatif stres etkisini artırdığı bulunmuştur. FenthionunAChE inhibisyonu ile oluşturduğu nörotoksik etkileri PBO'nun azalttığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to investigate the effects of organophosphorusinsecticide and avicide fenthion modulated by PBO, an inhibitor of cytochrome P450, onGSH metabolism, lipid peroxidation, stress proteins and its neurotoxic potantial in the brainof juvenile Oreochromis niloticus. For this purpose, after the pretreatment of fish with 0.5mg/L PBO for 24-h, the fish were placed in 0.567 mg/L fenthion and 0.5 mg/L PBOcontaining water for 24-h, 96-h and 15-d. tGSH, GSH, GSSG and TBARS contents,GSH/GSSG ratio, GPx, GR, and GST enzyme activities were measured usingspectrophotometric methods and HSP70 contents were determined by using ELISA test.It was determined that fenthion caused increases in GSSG and TBARS contents,decreases in GSH/GSSG ratio and GST enzyme activity in short term exposures; increases intGSH, GSH, and HSP70 contents, GSH/GSSG ratio, GST and GR enzyme activities in longterm exposure. It was found that, in the presence of PBO, fenthion caused decreases intGSH, GSH contents and GSH/GSSG ratio and increases in GSSG, HSP70 ve TBARScontents in short term exposure; decreases in tGSH, GSH contents and GSH/GSSG ratio andincreases in GSSG, HSP70 and TBARS contents in long term exposure. It was alsodetermined that fenthion caused AChE inhibition in all exposure durations, and AChEinhibition effect of fenthion decreased by PBO in long term exposure.In this study, it was shown that the selected concentration of fenthion caused anoxidative stress and this effect of fenthion was not eliminated by the GSH-related defences.PBO increased the oxidative stress effect of fenthion by affecting GSH-related defence, lipidperoxidation and stress proteins. Fenthion caused neurotoxic effects by inhibiting AChEenzyme activity which is decreased by PBO.