Fizikokimyasal değişkenler ve taban büyük omurgasızları kullanılarak Avrupa Birliği Su Çerçeve Direktifi kriterlerine göre Aksu Çayı'nın (Giresun) Habitat kalitesinin belirlenmesi
Determination of Habitat quality of Aksu stream (Giresun) by using physicochemical variables and benthic macroinvertebrates based on to European Union Water Framework Directive criteria
  1. Tez No: 299543
  2. Yazar: PINAR EKİNGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN KAZANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, Temmuz 2008 ve Haziran 2009 tarihlerinde Aksu Çayı üzerinde ana kol ve yan kollarda dokuz istasyon seçilmiş ve bu istasyonların taban büyük omurgasızları toplanmış, su örnekleri alınmıştır. Örneklemelerin yapıldığı dokuz istasyondan 10115 birey toplanmış, bunlar mümkün olan en alt seviyede teşhis edilmiş ve 90 taksa saptanmıştır. Alınan su örnekleri ile bulanıklık ölçülmüş, nitrit, nitrat, amonyum ve sülfat analizleri yapılmıştır. Ayrıca istasyonların pH, su sıcaklığı, elektriksel iletkenlik, çözünmüş oksijen değerleri ölçülmüş, kenar bitkilenmesi, taban yapısı, akarsu bölgeleri, çekik ve normal zaman genişlikleri ve akarsu çevresindeki fiziksel tahribatın var olup olmadığı, var ise ne olduğu kaydedilmiştir.Avrupa Birliği'nin desteklediği AQEM projesinin sonuçlarına dayalı olarak hazırlanan ASTERICS yazılımında yer alan Shannon-Wiener Çeşitlilik İndeksi, Simpson Çeşitlilik İndeksi, Margalef Çeşitlilik İndeksi ve BMWP, ASPT gibi sayısal yöntemler uygulanmış, taksa sayısı ve EPT taksa sayısı istasyonların habitat kalitelerinin değerlendirilmesi için kullanılmıştır.Taban büyük omurgasız faunası ve fizikokimyasal değişkenler kullanılarak Su Çerçeve Direktifi'nin belirlediği sınıflandırmalara göre Aksu Çayı'nın istasyonlarının tipolojileri, su ve habitat kaliteleri belirlenmiştir. Bu sonuçlara göre altı istasyon referans habitat özelliğine sahip olarak bulunmuştur. Diğer üç istasyon ise iyi ekolojik duruma sahip istasyonlar olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, nine stations were chosen in Aksu Stream and its tributaries, and its benthic macroinvertebrates were collected and its water was sampled. In July 2008 and June 2009, 10115 individuals were collected in the nine stations. These were identified as possible as lower taxonomic level and 90 taxa were determined. Turbidity was measured, nitrite, nitrate, amonium, and sulfate were analyzed. Values of pH, water temperature, electrical conductivity, dissolved oxygen were measured and riparian vegetation, structure of substratum, stream wide in normal and dry period, and physical disturbance around the river were also recorded at sites.The metrics such as Shannon-Wiener Diversity Index, Simpson Diversity Index, Margalef Diversity Index, BMWP, ASPT, taxa number and EPT taxa number which take part in ASTERICS software which is prepared based on the results of European Union supported AQEM project, were used to evaluate habitat quality of the stream.Typology, water and habitat quality of Aksu Stream?s stations were determined according to classification of Water Framework Directive by using benthic macroinvertebrtes and physicochemical variables. According to these results, six stations were defined as reference sites, other three stations were not reference sites but they have good ecological quality.