Sülfürlü cevherlerde oksitlenme derecesinin flotasyon performansına etkisi
The effects of oxidation degree on flotation performance of sulphide ores
  1. Tez No: 299561
  2. Yazar: ÖZLEM BIÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFİR EKMEKÇİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Sülfürlü cevher yataklarında cevherleşme genellikle homojen değildir. Aynı cevher yatağında farklı mineralojiye, serbestleşme derecesine ve oksidasyon derecesine sahip cevherleşmeler gözlenebilmektedir. Bu da flotasyon performansının önemli derecede değişmesine neden olmaktadır. Flotasyon beslemesinin kimyasal içeriği ve bazı tesislerde mineralojik özellikleri periyodik olarak belirlenmekte ve flotasyon perfomansındaki olası salınımlar için önlem alınmaya çalışılmaktadır. Ancak, sülfürlü minerallerin flotasyon özelliklerini önemli derecede etkileyen oksidasyon derecesinin ölçülmesinde kullanılabilecek pratik bir yöntem mevcut değildir.Literatürde yüzey oksitlenmesinin flotasyon performansı üzerindeki etkisinin incelendiği birçok çalışma yapılmıştır. Ancak bu tekniklerin çoğu nitel ya da yarı nicel tekniklerdir. Bu nedenle bu teknikleri kullanarak oksitlenme derecesinin nicel olarak ortaya konulması ve flotasyon performansıyla ilişkilendirilmesi mümkün olmamaktadır.Bu çalışmada kompleks Cu-Zn sülfürlü cevheri olan Çayeli cevheri kullanılarak varolan yöntemler karşılaştırılmış ve oksitlenme derecesinin nicel olarak belirlenmesine yönelik bir teknik geliştirilmeye çalışılmıştır.Sonuç olarak, oksitlenme derecesinin nicel olarak belirlenebilmesi için,“Oksidasyon İndeksi”yöntemi geliştirilmiş ve oksitlenme % cinsinden sayısal olarak belirlenmiştir. Dolayısıyla aynı cevher yatağından gelen mineralojik ve kimyasal olarak birbirinden farklı cevherler için sadece EDTA testi yapılarak flotasyon performanslarının tahmin edilmesi mümkün olmuştur.
Özet (Çeviri)
In sulphide ore deposits mineralization is generally not homogeneous. It is likely to observe ore types with different mineralization, liberation and surface oxidation in the same ore body. These variations influence flotation performance significantly. In some plants, variations in flotation feed are measured through chemical and mineralogical analyses to predict the flotation response and to take necessary precautions for the possible fluctuations in plant. However, there is no practical method to measure surface oxidation of sulphide minerals and thus its effect on flotation performance.There has been research works in the literature investigating the effects of surface oxidation on flotation performance. However some of these techniques are qualitative and at best semi-quantitative and can hardly give a quantitative index representing the degree of oxidation of a sulphide ore.In this study, a complex Cu-Zn sulphide ore was used to compare the existing techniques measuring surface oxidation and implement a methodology to give a quantitative measure of the degree of oxidation.In conclusion, a new methodology called“Oxidation Index”was developed to measure surface oxidation of sulfide minerals quantitatively in %. Hence, a methodology is developed for the prediction of the flotation performance of the ores that is coming from same ore deposit but have different mineralogy and chemical properties.