Mobil Bilişim Teknolojisinin Elektrik ve Elektronik Mühendisliği derslerinde uygulanması
The application of Mobile İnformation Systems Technology to Electrical and Electronics Engineering Courses
  1. Tez No: 299568
  2. Yazar: RUHİ TAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR BAYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bilgi ve iletişim teknolojilerinde (BİT) hızlı gelişmelerin olması, eğitimde yeniliklerin doğmasına ve mobil teknolojilerin de eğitim alanında kullanılmasını beraberinde getirmektedir. Bu çalışmada elektik elektronik mühendisliği ikinci sınıf derslerinden Katı Hal Elektroniği dersi için geliştirilen mobil teknoloji uygulamaları sunulmuştur. Çalışmanın ilk kısmında mobil teknolojilerin kullanıldığı bir öğrenme sistemi hazırlanmış ve elektrik elektronik mühendisliği öğrencilerinin bu konulara ilgisi araştırılmıştır. Daha sonra mobil teknoloji kullanımın yaygınlığı göz önünde tutularak mobil cihazları ortak noktada birleştiren internet tabanlı bir uygulama geliştirilmiştir. Bu uygulamanın dünyadaki benzerlerinden en önemli farkı sistemin cihaz bağımsız çalışması ve günümüz teknolojilerinden web 2.0 yaklaşımı ile gerçekleştirilmesidir. Çalışmada daha önceden hazırlanmış ve dersleri öğrenme konusunda öğrencilere yardım eden konu anlatımlı filmler, mobil teknolojilerde kullanılabilecek şekilde düzenlenmiştir ve dersin sınav sonuçları duyurulmuştur. İlk uygulamada %16 olan öğrenci giriş yüzdesi, dönem sonunda %72,4`e yükselmiştir. Öğrencilerin %77,8'i kullanılan video/ses özelliklerinin kabul edilir düzeyde olduğunu belirtmişlerdir. Böylece elektrik elektronik mühendisliği öğrencilerinin kuramsal derslerinden olan Katı Hal Elektroniği için yardımcı olabilecek mobil teknolojilere dayalı eğitim materyali öğrencilerin kullanımına sunulmuştur. Geliştirilen sistem web servislerle veri iletişimi sağlamak üzere tasarlandığı için Linux, java ve mobil işletim sistemlerinde geliştirilen uygulamalara da rahatlıkla veri sunabilecek şekilde geliştirilmiştir. Gelecek çalışmalarda uygulamanın diğer dersler için de geliştirilebilme imkânı bulunmaktadır
Özet (Çeviri)
Because of fast development in information and communication technologies (ICT) it brings the emergence of innovations in education and the use of mobile technologies in the field of education. Solid State Electronics course, one of electrical and electronics engineering courses, was developed for mobile technology applications. In the first part of study, a learning system using mobile technologies was prepared and Electrical and Electronic Engineering students? interests in this system were investigated. Then, taking into consideration the prevalence of the use of mobile technology, an internet-based application was developed, that combines a common point for all type of mobile devices. Having an independent operating system and performance of a modern approach to Web 2.0 technologies is one of the most important differences in the world, like other mobile applications. The Solid State Electronics lesson videos that were prepared earlier, were adapted, for mobile devices to help students. In addition, the exam grades were also announced disclosed through the system. On first application, the percentage of first time users increased from 16% at the begining to 72.4% at the end of the period. 77,8% of the students said that video / audio features used by them were very useful. Thus, one of the theoretical courses in the electrical and electronics engineering department were made available to mobile devices that could greatly help the students. Since the system has been designed and developed to provide web services for data communication, it can provide data on linux, java and mobile operating systems. There is also the facility to develop the application in the future.