Salihli plaser kumlarından ağır mineral kazanımı
Recovery of heavy minerals from Salihli placer sands
  1. Tez No: 299569
  2. Yazar: İLKEM ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN Y. GÜLSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada Manisa Salihli Sart bölgesi plaser kumlarının ağır minerallerinin farklı zenginleştirme yöntemleri ile kazanımı incelenmiştir. Kumda mevcut bulunan ağır mineral tenörlerinin artırılması ve uygun bir zenginleştirme akım şemasının oluşturulabilmesi için sırasıyla sallantılı masa, manyetik ayırıcı, falcon zenginleştiricisi ve elektrostatik ayırıcı ekipmanları kullanılmıştır.Temel prensip gravimetrik yöntemlerle ağır minerallerin kazanılması, manyetik alınganlığa sahip minerallerin manyetik ayırıcı ile ayrılması ve sonrasında kazanımı amaçlanan zirkon ve rutilin ayrı ayrı elde edilebilmesi için elektrostatik ayırıcının kullanılması olmuştur.Deneysel çalışmalar spiral konsantresi ürün ile gerçekleştirilmiş, orijinal numune sadece ön konsantre üretim koşullarını belirlemek için kullanılmıştır. Uygulanan zenginleştirme yöntemleriyle kumda düşük miktarlarda bulunan ağır mineral içeriğinde bir miktar artış gözlenmişse de satılabilir özelliklere sahip olan nihai ürün elde etmek mümkün olmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, extraction of heavy minerals of the placer sands with different recovery techniques has been studied at Salihli Sart in Manisa. In order to increase heavy mineral grades that exist in the placer sands and to create a suitable recovery flowsheet; shaking tables, magnetic separators, falcon gravity concentrators and electrostatic separators have been employed.The basic principle is to extract the heavy minerals by employing gravitational techniques, to separate the magnetically susceptible minerals by using magnetic separators and finally to make use of electrostatic separators so as to secure the recovery of zircon and rutile separately.The laboratorial studies have been conducted with the spiral concentrate; original samples have only been used to determine pre?concentrate production circumstances. With the applied extraction technique, even though a small increase has been observed in the concentration of heavy minerals in the placer sands, the extraction of marketable final product has not been achieved.