Ses sinyali aktarım tekniklerinin optiksel iletişim için karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi
A comparative evaluation of audio signal transmission techniques for optical communications
- Tez No: 299577
- Danışmanlar: PROF. DR. H. FARUK ÖZEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Tez çalışmasının ilk bölümünde ses sinyali aktarımında esas olan sistem parametreleri, ses sinyali aktarım teknikleri ve genel alan seslendirme sistemleri incelenmiştir. Ses sinyali aktarım tekniklerinin optiksel iletişim için karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi amacıyla genel alan seslendirme sistemlerinde kullanılan ses sinyali aktarım teknikleri ve sistem tasarımları göz önüne alınmıştır. Ses sinyalinin özellikleri, aktarım ortamları ve veri aktarım teknikleri incelenerek ses sinyali aktarım tekniklerinin sağlıklı bir şekilde karşılaştırılması sağlanmıştır. Optiksel iletişimin sağladığı avantajlar göz önüne alınarak optiksel iletişim için optimize edilmiş yeni bir genel alan seslendirme sistem tasarımı önerilmiştir. Son olarak, önerilen sistem tasarımı ile genel ses sinyali aktarım teknikleri optiksel iletişim için karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the first part of the thesis, fundamental system parameters of audio signal transmission techniques and the public address systems are investigated. In order to comparatively evaluate the audio signal transmission techniques for optical communications, the related techniques and the types of the system design used in public address systems are considered, including a study on characteristics of audio signals, the transmission media and the related techniques. Finally, regarding the advantages of optical communications, a new system design is suggested and evaluated comperatively with the general audio signal transmission techniques.