Majorana nötrinolarının fenomenolojisi
Phenomenology of Majorana neutrinos
- Tez No: 299589
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ULVİ YILMAZER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Standart Modelin açıklayamadığı ve SNO, KamLAND ve Süper Kamiokande gibi deneyler sonucunda son yıllarda kesinlik kazanmış en önemli fiziksel olaylardan biri nötrino osilasyonudur. Nötrino osilasyonu, nötrinoların sıfırdan farklı bir kütleye sahip olduklarının kanıtıdır. Alan teorisi çerçevesinde nötrino kütlesini Standart Model'e eklemenin iki farkı yöntemi vardır. Bu yöntemlerin sonucunda Dirac ve Majorana olmak üzere iki farklı karaktere sahip nötrino elde etmek mümkündür. Nötrinoların hangi karaktere sahip olduğunun tespiti günümüz fiziğinin en büyük problemlerinden biridir. Bu tezin asıl konusu saçılmasını (Ters nötrinosuz çift beta bozunumu) tüm yönleriyle incelemektir. Ters nötrinosuz çift beta bozunumu nötrino yalnızca Majorana karakterinde ise gözlenebilir. Bu nedenle bu sürecin laboratuarda gözlenmesi veya gözlenememesi en büyük fizik problemlerinden birini elimine edecektir. Son otuz yıldır ters nötrinosuz çift beta bozunumu hakkında sayısız makale yayınlanmıştır. Bu tezde ağırlıklı olarak Dirac ve Majorana fazlarının tesir kesiti üzerindeki etkileri ve CP bozulumu incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Although the Standard Model (SM) of particle physics is phenomenologically very accurate it can?t explain why neutrinos oscillate, simply because within SM framework neutrinos are massless. Oscillation has been confirmed by many physical experiments such as SNO, KamLAND and Super Kamiokande. Neutrino oscillation is the proof of neutrino mass, without a nonzero mass, neutrinos can?t oscillate. In the framework of quantum field theory there are two ways to add a mass term to the SM Lagrangian. Resulting mass terms are called Dirac and Majorana masses and each one of them has a different characteristic. Determination of the true character of neutrinos is one of the biggest problems of today?s particle physics. The subject of this thesis is to fully examine the scattering also known as the inverse neutrinoless double beta decay. Inverse neutrinoless double beta decay is possible only if neutrinos are Majorana particles. Observing this process in the laboratory will certainly prove that the neutrinos are Majorana particles. For the last thirty years numerous studies have been done on inverse double beta decay. Apart from the other researches, the main subject of this thesis will be the effects of Dirac and Majorana phases on cross section and possibility of CP violation.