Kütleli nötrino fiziği
The Physics of massive neutrinos
  1. Tez No: 104412
  2. Yazar: TUFAN BECER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. ULVİ YILMAZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KÜTLELİ NÖTRİNO FİZİĞİ Turan BECER Ankara Üni vesitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Pro£ Dr. Ali Ulvi YELMAZER Bu tezde öncelikle kuantumlu alanlar teorisi çerçevesinde C, P, CP ve T parite operatörleri ve doğadaki temel etkileşmelerde korunan CPT invaryansı ele alınmıştır. Bu parite işlemcilerinin meydana getirdiği sonuçlar irdelenmiş, Majorana nötrinolarinın elektrik ve magnetik dipol momentinin olamayacağımn altı çizilmiştir. Nötrinolarm Dirac ve Majorana karakterleri incelenmiş, sahip oldukları özelliklerin daha iyi görülmesi için deneysel metodlara başvurulmuştur. Kayralite ve helisite kavramları üzerinde durulmuş ve nötrino kütlesi problemi see-saw mekanizması yardımıyla ayrıntılı biçimde tartışılmıştır. Son olarak nötrino osilasyonlan ve osilasyonların kuantum mekaniği ile olan ilişkisi irdelenmiştir. 2001, 73 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Nötrino, nötrino kütlesi, Majorana nötrinosu, Dirac nötrinosu, C paritesi, P paritesi, T paritesi, CPT paritesi, Dirac denklemi, See-saw mekanizması
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE PHYSICS OF MASSIVE NEUTRINOS TufenBECER Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Engineering Fhysics Supervisor : Prof. Dr. Ali Ulvi YILMAZER In this thesis, C, P, CP and T parity operators are considered within the quantum field theory framework and the CPT invariance of all the fundemental interaction is taken to account The implications of discrete operatiors are underlined, especially the restrictions on the electric and magnetic dipole moments of Majorana neutrinos are elaborated Dirac or Majorana characters of the neutrinos are examined and several experimental methods to reveal their true natures are discussed The concept of chirality and helicity are introduced and the neutrino mass problem is discussed in details including see-saw mechanism. Finally neutrino oscillations and the quantum mechanics behind it are presented 2001, 73 pages Key Words : Neutrino, neutrino mass, Majorana neutrino, Dirac neutrino, C parity, P parity, T parity, CPT parity, Dirac equation, see-saw machanism