Yer elmasından izole edilen bir Clostridium türünün inülinazının bazı özellikleri
Some characteristics of inulinase of a Clostridium sp. isolated from jerusalem artichoke
- Tez No: 299606
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT DÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada bölgesel marketlerden sağlanan yer elması örneklerinden inülinaz aktivitesine sahip anaerobik mezofilik bakteri izole edilmiş ve inülinaz enziminin özellikleri belirlenmiştir. İzolasyonda, karbon kaynağı olarak sadece inülin içeren besiyeri kullanılmış ve bakteri tek koloni olarak izole edilmiş ve saflaştırma işlemi, dört defa tekrarlanmıştır. Elde edilen izolatın biyokimyasal ve 16S ribozomal DNA analizi sonucu, Clostridium beijerinckii olduğu belirlenmiştir. Mikroorganizmanın optimum gelişme sıcaklığı ve pH değerinin sırasıyla 30ºC ve 5.0 olduğu belirlenmiştir. Bu sıcaklık ve pH değerinde geliştirilen izolatın aktivitesi gelişmenin 32. saatinde maksimum 1,098 U/mL olduğu anlaşılmıştır. İzolatın ürettiği inülinazın optimum sıcaklığı ve pH değerinin ise 60ºC ve 7.0 olduğu saptanmıştır. İzolatın gelişmesinin en yüksek olduğu karbon kaynaklarının laktoz, fruktoz ve sakkaroz olduğu belirlenmiş, buna karşın en yüksek inülinaz aktivitesi maltoz, ksiloz ve laktozda geliştirilen kültürlerde saptanmıştır. Enzim aktivitesi, Ag1+ Hg2+, Zn2+, Fe2+, Mg2+, Al3+ ve EDTA eklendiği durumda azalmış, ancak Cu2+, Co2+ ve Mn2+ enzim aktivitesinde artış sağlamışlardır. İnülinazın sakkaroz ve raffinoz üzerine etki göstermediği ve inüline spesifik olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, an anaerobic, mesophilic bacterium with inulinase activity is isolated from Jerusalem artichoke provided from local markets, and characteristics of inulinase are determined. Isolation medium included inulin as sole carbon source, bacterium is isolated as single colony and, single colony isolation is repeated four times. Isolate is identified as Clostridium beijerinckii as a result of biochemical and 16S ribosomal DNA analysis.optimum growth temperature and pH are determined as, 30ºC and 5.0, respectively. The highest inulinase activity of isolate grown at this temperature and pH, is determined at 32. hour of growth as 1,098 U/mL. Optimum temperature and pH of inulinase are determined as 60ºC and 7.0, respectively. It is found that, isolate shows better growth on medium including lactose, fructose and sucrose as carbon source, on the contrary the highest inulinase activity is determined with cultures grown on the medium including maltose, xylose and lactose. Enzyme activity is decreased with Ag1+ Hg2+, Zn2+, Fe2+, Mg2+, Al3+ and EDTA, but Cu2+, Co2+ and Mn2+ increased enzyme activity. It is found that, inulinase has no activity on sucrose and raffinose and, it is spesific for inulin.