Şarköy Kanyonu (Batı Marmara Şelfi) holosen sedimentlerinin jeokimyası
Geochemistry of holocene sediments of the Şarköy Canyon, Western Marmara Shelf
- Tez No: 299619
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ERGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, Marmara Denizi' nin batısında, sığ ve dar Çanakkale Boğazı ile derin Tekirdağ Çukuru arasında kalan Şarköy Kanyonu transgresif Holosen sedimentlerinin jeokimyasını araştırmaktır. Bu çerçevede 6 sediment karotu (ŞA-4, ŞA-5, ŞA-6, ŞA-7, ŞA-8, ŞA-13) XRF yöntemi ile çoklu element analizlerine tabi tutulmuştur. Elde edilen element değerlerinin derinliğe, tane boyuna göre değişimleri ve elementlerin birbirleri ile ilişkileri farklı istatiksel yöntemlerle incelenmiştir. Genel olarak Şarköy Kanyonu karot sedimenlerinde ölçülen esas ya da ana elementlerin Si (%11,6 - 22,8), Al (%3,6 - 6,9), Fe (%3,5 ? 4,6), Ca (%3,4 ? 7,1), Na (%1,5 ? 8,7), K (%1,3 ? 2,1), Mg (%1,3 ? 2,6), Ti (%0,3 ? 0,5), P (%0,02 ? 0,06), S (%0,2 ? 0,4), Mn (483,6 ? 884,4 ppm) ve Cr (115,3 ? 224,1 ppm) miktarları yerkabuğunu oluşturan ortalama kayaçlara ve özelikle de sedimanter kayaç ortalamalarına uyumlu bir dağılım göstermektedir. Element dağılımlarında yüzeyden derine doğru karot boyunca görülen salınımlar değişen litolojik faktörler, maden-mineral yatak girdileri ve antropojenik etkileşimler ile izah edilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis work is to investigate the geochemistry of transgressive Holocene sediments of the Şarköy Canyon situated between the shallow and narrow Çanakkale Strait (Dardanelles) and deep Tekirdağ Basin. In this context, 6 sediment cores (ŞA-4, ŞA-5,ŞA-6, ŞA-7, ŞA-8, ŞA-13) were subjected to multielement analysis using the XRF method. The contents of the elements obtained were studied in relation to depth and grain size variations as well interrelationships among the elements were studied using different statistical methods. In general, the measured major elements of the Şarköy Canyon core sediments Si (11,6 - 22,8 %), Al (3,6 - 6,9 %), Fe (3,5 ? 4,6 %), Ca (3,4 ? 7,1 %), Na (1,5 ? 8,7 %), K (1,3 ? 2,1 %), Mg (1,3 ? 2,6 %), Ti (0,3 ? 0,5 %), P (0,02 ? 0,06 %), S (0,2 ? 0,4 %), Mn (483 ? 884 ppm) and Cr (115 ? 224 ppm) were mostly comparable with those from average crustal rocks and especially with average sedimentary rocks. Variation of element concentrations with core depths, from surface to bottom can be explained with changing lithological factors, mineral-ore deposits and anthropogenic interrelationships.