Antalya şehri park alanlarında Aphidoidea (Hemiptera) türlerinin saptanması ve doğal düşmanlarının belirlenmesi
Determination of Aphidoidea (Hemiptera) species and natural enemies on park areas in Antalya cities
- Tez No: 299659
- Danışmanlar: PROF. DR. A. NEŞET KILINÇER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 348
Özet
Antalya şehrinde yürütülen bu çalışmada Aphidoidea üst familyasından, Aphididae familyasına bağlı Aphidinae, Chaitophorinae, Lachninae, Myzocallidinae ve Pemphiginae olmak üzere 5 alt familyaya bağlı, 8 tribus, 27 cinse bağlı toplam 61 tür park ve süs bitkileri üzerinden tespit edilmiş olup, bunların 5 adedi cins, 54 adedi tür, 2 adedi alt tür olarak kesin tanıları yapılmıştır. Bu türlerin çoğu Antalya şehri için ilk kayıt niteliğindedir.Çalışmada saptanan yaprakbitlerinden Aphis gossypii Glover, Aphis fabae Scopoli, Myzus (Nectarosiphon) persicae (Sulzer), Aphis craccivora Koch, Aphis spiraecola Patch, Brachycaudus helichrysi (Kaltenbach), Macrosiphum euphorbia (Thomas), Hyalopterus pruni (Geoffroy) ve Aphis pomi de Geer en fazla farklı konukçu üzerinde bulunan türler olmuştur.Bu çalışmada yaprakbitlerinin avcıları olarak Coccinellidae familyasından 12 ve Chrysopidae familyasından 4 tür tespit edilmiştir. En çok bulunan türler sırasıyla Coccinellidae familyasından Scymnus (Pullus) subvillosus (Goeze), Coccinella septempunctata L., Oenopia (Synharmonia) conglobata (L.), Hippodamia (Adonia) variegata (Goeze), Adalia decempunctata (L.), Scymnus pallipediformis Günther ve Chrysopidae familyasından ise Chrysoperla lucasina (Lacroix) olmuştur. Bu çalışmada 1 tanesi cins düzeyinde ve 14 tanesi tür düzeyinde olmak üzere toplam 15 adet parazitoit türü tespit edilmiştir. Bu türlerden en fazla sayıda yaprakbiti türü üzerinde bulunanlar sırasıyla Aphidius colemani Viereck, Binodoxys angelicae (Haliday), Aphelinus spp., Lysiphlebus fabarum (Marshall), Aphidius matricariae Haliday, Diaeretiella rapae (M'Intosh) olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in Antalya province in Turkey. The identified 61 aphid species and subspecies were found to be belonging to 27 genus and the subfamilies; Aphidinae, Chaitophorinae, Lachninae, Myzocallidinae. Most of the identified species is the first record for Antalya province. Aphis gossypii Glover, Aphis fabae Scopoli, Myzus (Nectarosiphon) persicae (Sulzer), Aphis craccivora Koch, Aphis spiraecola Patch, Brachycaudus helichrysi (Kaltenbach), Macrosiphum euphorbia (Thomas), Hyalopterus pruni (Geoffroy) and Aphis pomi de Geer from the determined aphids in the study, were found to be the highest number of hosts, relatively.In this study, 12 species from the family of Coccinellidae and 4 species from the Chrysopidae were determined to be as predators upon aphids. The most common species found were respectively from Coccinellidae family, Scymnus (Pullus) subvillosus (Goeze), Coccinella septempunctata L., Oenopia (Synharmonia) conglobata (L.), Hippodamia (Adonia) variegata (Goeze), Adalia decempunctata (L.), Scymnus pallipediformis Günther and from the Chrysopidae family Chrysoperla lucasina (Lacroix). In addition to these, in this study totaly 15 parasitoids were established.The most frequently encountered of aphid parazitoids were Aphidius colemani Viereck, Binodoxys angelicae (Haliday), Aphelinus spp., Lysiphlebus fabarum (Marshall), Aphidius matricariae Haliday, Diaeretiella rapae (M?Intosh).