Milli parkların bir rekreasyon alanı olarak düzenlenmesi ve yönetilmesi; bir model önerisi
Administration and organization of the national parks as a recreational area; a model study
- Tez No: 230507
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. K. FAİK KÜÇÜKTOPUZLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Günümüzde yoğun sehir hayatının etkileri, insanların bos zamanlarını doğa içerisindegeçirme sürelerini arttırmaktadır. Bu sonuçla, doğa tabanlı açık hava rekreasyon faaliyetlerive bu faaliyetlere katılım, önem kazanmaktadır.Milli parklar her yıl milyonlarca kisi tarafından ziyaret edilen koruma alanlarıdır. Bualanlarda yapılan rekreasyonel faaliyetlerde gün geçtikçe çesitlenmektedir. Ülkemizde demilli park kavramı gittikçe önem kazanmakta ve birçok ziyaretçiyi kendine çekmektedir. Milliparkların ?plansız olarak? kullanımındaki artıs doğal ortamları olumsuz yönde etkilemektedir.Bu olumsuz etkenleri engellemek için bu alanların yönetim planlarını, alanların mevcutpotansiyellerine göre belirlemek gerekmektedir.Bu tez çalısmasını amacı, Antalya bölgesindeki milli parklardan biri olan TermessosMilli Parkının mevcut kullanım durumunu belirlemek ve milli parkın sahip olduğu doğalkaynaklardan yararlanarak, parkın rekreasyon alanı olarak daha etkin kullanımını sağlayacakdüzenlemeler yapmaktır. Termessos Milli Parkı ile ilgili veriler incelendiğinde, parkınkullanımının ağırlıklı olarak bir bölgede yoğunlastığı, bu yoğunlasmadan dolayı doğalkaynaklarda tahribatlar olustuğu ve parkın mevcut potansiyelinin altında kullanıldığıgözlemlenmektedir. Bu duruma çözüm olarak alanın mevcut kullanım durumu düzenlenmeli,parkın doğal kaynaklarının potansiyeline göre gerçeklestirilebilecek rekreasyonel faaliyetlerbelirlenmeli ve parkın yeni bir yönetim planı olusturulması gerektiği düsünülmektedir.Yapılan çalısmada Termessos Milli Parkının mevcut potansiyeli belirlenmis ve alandagerçeklestirilebilecek rekreasyonel faaliyetler uzman görüslerine basvurularak saptanmayaçalısılmıstır. Ayrıca dünyadaki örneklerden yararlanılarak bu tarz alanların kullanımı ile ilgiliöneriler getirilmistir.Ülkemizdeki birçok koruma alanı ya bilinçsiz yoğunlukta kullanımdan dolayı zarargörmekte ya da kullanılmadığı için atıl durumda kalmaktadır. Bu durum doğal alanların,koruma statüsü kazandırılmasıyla beraber bu tarz alanlarda yönetim planlarının olusturulmasızorunluluğunu ortaya çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays effect of city life caused to increase leisure of people, as a result,recreational activities in nature were increased. Outdoor recreation and outdoor recreationdemand is become important in the world.National Parks are protected area, where visited by millions of people each year.Recreational activities are diversity more and more in National parks. In our country a lot ofnatural resources are attract visitors and national park concept is become more important.Increase to use National parks give occasion to prepare management plan. If these uses arenot planned efficiently, natural environment of national parks are impacted adversely.This study aims to determine existing recreational potentials and making arrangementfor recreational using in Termessos National park. Analyse of Termessos national park use, itshows that the recreational activities are concentration an area. This situation could bedamaged to natural resource in national park.This study is to determine recreational potential and recreational activities inTermessos national park. Gulez?s method is used to determine the existing recreationalpotentials of selected areas. Authorities opinions are taked while when the recreationalactivities are determinated. Also researcher is benefit from world samples to offer suggestionsto national park using.In our country many national parks have been using without recreational managementplan. This condition is a problem for protected areas. In order to improving recreationalactivities in protected areas, completion of master plans.