Antalya Karaalioğlu Parkı Erken Cumhuriyet Dönemi evrimi
Evolution of Karaalioglu Park in Antalya as an urban park in Early Republican Period
- Tez No: 641522
- Danışmanlar: PROF. DR. BURCU CEYLAN DUGGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Çalışma Erken Cumhuriyet dönemi parkı olan Karaalioğlu Parkı ve çevresinin batılılaşma süreci içinde geçirdiği dönüşümü ve kentsel dokuya katkısının incelenmesini, bu dönem yapılan diğer parklarla ortak anlamlarının araştırılmasını amaçlar. Bu amaç doğrultusunda Karaalioğlu Parkı bir park olarak düzenlenmeden önce bulunduğu alan, bu alan üzerinde yer alan yapılar, parkın inşası ve sunduğu servisler ile park çevresinin gelişimi kronolojik olarak incelenmiştir. Antalya'nın Erken Cumhuriyet dönemi tarihi, Karaalioğlu Parkı ve çevresinin tarihi konu kapsamında araştırılmıştır. Aynı dönemde farklı şehirlerde inşa edilen parklar da araştırılarak Karaalioğlu Parkı'nın Erken Cumhuriyet dönemi içinde yapılan diğer parklarla birlikte değerlendirilmesi yapılmıştır. Parkın cumhuriyetin ulaşmayı hedeflediği idealleri gerçekleştirmesi için kullanılan araçlar içinde sayılabilen açık yeşil alanların ve parkın üstlendiği rolleri, şehir planlaması ve uygar bir vatandaş kimliğinin yaratılması konularında ulaşılması hedeflenen idealleri yansıttığı sonucuna varılmıştır. Antalya Karaalioğlu Parkı'nın bir mesire alanından parka dönüştüğü süreç incelendiğinde park halkevi, sinema, kır kahvesi, ipekçilik ve böcekçilik mektebi, çocuk bahçesi, stadyum servisleri sunmuş olup dönemin sosyokültürel ortamına katkı sağlamıştır. Park konum olarak Antalya'nın kentsel gelişimini de etkilemiştir. Antalya Karaalioğlu Parkı aynı dönemde diğer şehirlerde inşa edilen parklardan yer seçiminde bölgenin iklimi ve manzaranın etkisinin kullanılarak coğrafyadan da faydalanılmasıyla fark yaratmıştır. Park inşa edildiği tarihten bu yana canlılığını koruyarak günümüzde aktif bir biçimde kullanılmaya devam edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The study examines the transformation of the Early Republican Karaalioğlu Park and its surroundings in the westernization process and its contribution to the urban texture. With this purpose, the park's location before it was organized as a park, the buildings in this location, the construction of the park and the services it offers has been examined chronologically along with the developement of its surronding. The history of Antalya's Eary Republican period and the history of Karaalioğlu Park and its surronding has been thoroughly studied within the subject's extent. Other parks constructed in other cities within the same period has been researched and an evaluation of Karaalioğlu Park with the other Early Republican parks has been made. It can be observed that within the process of Antalya Karaalioğlu Park's that the park has served as community home, cinema, country coffee house, sericulture school, kindergarten, stadium and had great contributions to that period's socio-cultural scheme. The park has also affected Antalya's urban developement with its location. Antalya Karaalioğlu Park has made a difference from the other parks built in the same period with the use of the region's climate and the influence of the geography in the selection of the park's building lot. The park has been actively used today, preserving its liveliness since its construction.