Bilgi sistemlerinde multimedya
  1. Tez No: 29966
  2. Yazar: AYLİN SONER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. YAHYA KARSLIGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET Her zaman için renklere, çizime, grafiklere ve ikinci olmak şartıyla müziğe olan ilgim devam etmiş ve bir bilgisayar mühendisi olarak, bu tür sanatsal çalışmalar yapmaktan geri kalmamış, sanatı, teknoloji ile birleştirmeye çalışmışımdır. Uzun süredir üzerinde uğraştığım Yüksek Lisans, tezimin, sonuçlarını derlediğim şu günlerde, bu düşüncelerimi en iyi şekilde yerine getirdiğimi görmekten son derece mutluyum. Bilgisayarın tuşlarına ilk dokunduğum, ekranında bir şeyler gördüğüm ilk günden beri, renk çalışmaları yapmış, grafiksel yazılımları kurcalamışımdır. Akademik olarak geliştirmeye çalıştığımız algoritmalar da bile daha çok grafiksel çözümlere merak sarmışımdır.... Ama o günlerden, bu günlere teknolojide çok hızlı değişiklikler oldu, yepyeni yöntemler geliştirildi, bunları kullanabilmek için ekstra donanımlar ve yazılımlar geliştirildi. Kullanılmakta olan donanım ve yazılımlar için ek üniteler ve araçlar ile çalışılabildiği gibi, tüm konfigürasyonu-^en baştan değiştirmekte mümkün olabilmekte. Sayfalar dolusu açıklamalarda bulunabileceğimiz bu çeşit çeşit firma tarafından piyasaya sürülmüş olan binlerce yazılım, donanım ve komple ürünleri takip etmek güçleşmekte ve kullanıcılar bu ürünlerin arasında kaybolup, gitmektedirler. Daha tasarımcılar ürünlerini ve platformlarını seçip, çalışmalarını sürdürdükleri ilk anlarda, bir başka ürün piyasa sürülmüştür bile. Bilgisayar günlük yaşantımıza da yoğun olarak girmeye başlamış, teknolojik gelişmeler belli bir olgunluğa yönelmiş ve elektronik bilgilenme geniş kitlelere açılmaya başlamıştır. Evrensel gelişmenin sonucu olarak, sosyal, politik veekonomik platformlarda hızla kullanılmaya başlayan bilgisayarlar, zorlayan pazar koşullarına uygun olarak sadece bilgi isler konumdan çıkmaya ve günlük yaşantıda daha geniş ve etkin kullanım ortamı bulmaya başlamıştır. Bu gelişme donanım üreticilerini ve yazılım geliştiricilerini, özümleyerek, çeşitli ortamları bilgisayar ile kullanıma yöneltmiş ve bilgisayar dünyasında MULTIMEDIA kavramı konuşulur olmaya başlamıştır. Basan ve yenilginin, daha çok bizim yeni teknolojileri tahmin etme ve izleme kabiliyetimize bağlı olduğu iş dünyasında, otoriteler Multimedia'yı iddialı bulmaktadırlar. Terübesiz multimedia endüstrisi sadece bazı taze bilgisayar teknolojisine ait araçlara başvurmakla kalmayıp, veri işleme ve MİS çalışmalarının geleneksel sınırlarının dışında da bazı becerileri kullanmaktadır. Dünya açısından Multimedia'ya baktığımızda, büyük gelişmeler gözlemlenmekte ve yaygın uygulmalar kullanılmakta. Türkiye'de ise durum oldukça değişik. Yabancı multimedia uygulama ürünleri piyasada satışa sunulmakla beraber, yaygın olarak kullanılan bir multimedia uygulaması görmek çok zor. Akademik olarak bile denemeler yapılmasına yeni yeni başlanıyor. Türkçe olarak yazılmış olan kaynaklar, dergi makalelerinden ileri gidemiyor. îşte böyle bir ortamda, kendime kattığım multimedia tecrübesini tezimde de toplarken, benden sonra böylesi bir çalışma yapıcak kişilere bir referans olması amacıyla, bilgi birikimimi aktarmaya çalıştım. Bunu yaparken, özel olarak incelediğim ürünlerin detaylarım veya yapılmış veya benim yaptığım uygulamaların içeriğini aktarmaktan çok, böyle bir çalışma yapmak için nelere dikkat etmek gerekir, ne tür bir bilgi birikimi gerekir, bu kadar kapsamlı bir çalışmanın alt açılımları nelerdir şeklinde konulara açıklık getirmeye çalıştım. Bu arada önemli bir noktayı belirtmek istiyorum. Daha öncede belirttiğimiz gibihızlı gelişen bu bilgisayar çağında, multimedia alanındaki gelişmeler de, projeye ilk başladığım zamandan, tamamladığım şu ana kadar bile gözle görülür bir biçimde gelişmiştir. Son yıllarda, sayısal hesaplama masrafları düşmeye devam ettikçe, bilgisayar teknolojisi, daha çok müşteri ihtiyaçları için yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanacaktır. Kimbilir belki de, televizyon eğlencesi, yapay gerçeklik oyunları, ev kontrol sistemleri, karşılıklı etkileşimli kitaplar, magazin ve gazete basımı, telefonik, televideo ve veri iletişimi gibi daha hayal bile edemediğimiz pek çok yeni uygulamanın doğal kontrol merkezlerini geleceğin sayısal televizyonları oluşturacaklardır. Gelişen teknoloji karşısında, bir kaç yıl içerisinde belki de burada yer alan pek çok konu geçerliliğini yitirecektir. Ama ileride buna benzer projeler geliştirmek isteyenler için hem Türkçe yazılı bir kaynak teşkil edeceği ve en azından teknolojideki gelişmeleri görebilmek açısından faydalı olacağı kanısındayım.
Özet (Çeviri)
hızlı gelişen bu bilgisayar çağında, multimedia alanındaki gelişmeler de, projeye ilk başladığım zamandan, tamamladığım şu ana kadar bile gözle görülür bir biçimde gelişmiştir. Son yıllarda, sayısal hesaplama masrafları düşmeye devam ettikçe, bilgisayar teknolojisi, daha çok müşteri ihtiyaçları için yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanacaktır. Kimbilir belki de, televizyon eğlencesi, yapay gerçeklik oyunları, ev kontrol sistemleri, karşılıklı etkileşimli kitaplar, magazin ve gazete basımı, telefonik, televideo ve veri iletişimi gibi daha hayal bile edemediğimiz pek çok yeni uygulamanın doğal kontrol merkezlerini geleceğin sayısal televizyonları oluşturacaklardır. Gelişen teknoloji karşısında, bir kaç yıl içerisinde belki de burada yer alan pek çok konu geçerliliğini yitirecektir. Ama ileride buna benzer projeler geliştirmek isteyenler için hem Türkçe yazılı bir kaynak teşkil edeceği ve en azından teknolojideki gelişmeleri görebilmek açısından faydalı olacağı kanısındayım.technological advancements, the authorities doesn't only make use of the devices belonging to the computer technology but also uses some methods beyod the conventional limits of data processing and MIS (Management Information Systems). As we consider Multimedia we can observe great advancements and great usage. But in Turkey the situation is a little bit different. While foreign multimedia products are being sold in the market it is difficult to find a generally used multimedia application. Even in the academical field the studies made on this subject are quite new. The resources written in Turkish are only articles appearing in periodicals. In such an environment, I've collected my multimedia knowledge in my thesis and I think my thesis will serve as a reference for other studiws which will be made on this subject. In order to do this, I've tried to explain what kind of knowledge will be needed in such a study and what the subdivisions of such great study will be. In recent years where the numerical computationexpenses have decreased the computer technology will find a great usage to compensate more customer needs. Maybe in the future, different types of amusement such as television, books, newspapers and different applications such as televideo, data processing, etc. will be under control of digital televisions. In the presence of advancing technology many subjects mentioned in this thesis may lose their validity. But this thesis may be used as a resource written in Turkish for the future studies and it is also useful to see and follow the technological improvements taking place on this subject.