Büyük nesneler için bellek yöneticisi
Storage manager for large object
  1. Tez No: 46458
  2. Yazar: TUNCAY KÜÇÜKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NADİA ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Klasik veritabanı yönetim sistemleri sınırlı tipte ve sınırlı büyüklükte verilere hizmet verebilmektedir. Günümüz teknolojisindeki gelişmelerden doğan ihtiyaçlara paralel olarak, veritabanlarındaki bu tip sınırlamalara çözüm getirmek, yazılım dünyasının temel problemlemlerinden biri haline gelmiştir. özellikle mühendislik alanında, multimedya dünyasında ve ofis bilgi sistemlerinde çokça karşılaşılan büyük nesneler ile işlem yapabilme, vazgeçilmez ihtiyaçlar arasına girmiştir. Bu tezde bu ihtiyacın karşılanmasına yönelik, büyük nesneler için bir bellek yöneticisi (BNBY) tasarlanmıştır. Tasarımda BNBY 'nin modüler yapıda gerçeklenmesine özen gösterilmiştir.Bu amaçla BNBY, kütüphane fonksiyonlarından oluşan üç ayrı dosya olarak düzenlenmiştir. Bu dosyalar: Tampon Yöneticisi, Dosya Yöneticisi ve Büyük Nesne Yöneticisidir. Ayrıca yöneticilerin sundukları hizmetleri gösterebilmek amacıyla bir de basit bir kullanıcı arayüzü programı yazılmıştır. BNBY bellekten, sayfalardan oluşan ve Tampon Havuzu adını verdiğimiz 64KB lık bir çalışma alanı, bu havuzdaki sayfalar hakkında bilgiler içeren bir Tampon Tablosu ve bir de havuzdaki sayfalara hızlı erişimi sağlayan bir Hash Tablosu için alan ayrılmıştır.Tampon yöneticisi ayrılan bu alanların yönetiminden sorumludur. Verilerin depolanması için gerekli olan veri ve index dosyalarının açılması, kapanması, veri dosyalar için diskte alanlar ayrılması ve bunların yönetimi gibi işlemler Dosya Yöneticisinin sorumluluğundadır. Büyük nesneler diskte B+ ağaçları ile temsil edilirler. Büyük nesneler için yapılacak her işlem, bu ağaçlar üzerinde gerçekleştirilir. Büyük Nesne Yöneticisi, büyük nesneler ile ilgili işlemleri B+ ağaçlarını kullanarak gerçekleştirir. Vll
Özet (Çeviri)
SUMMARY STORAGE MANAGER FOR LARGE OBJECT During the 1970s research and development activities in databases were focused on realizing the relational database technology which is also called Fourth Generation Language(4GL). These efforts culminated in the introduction of commercially available systems in late 70s and early 80s, such as Oracle, SQL/DS and DB2, and INGRES. However, relational database technology was developed for the conventional business data-processing applications, such as inventory control, payroll, accounts, and so on. Attempts to make use of relational database technology in a wide variety of other types of application have quickly exposed several serious shortcomings of the relational technology. These applications include computer-aided design, engineering, software engineering, and manufacturing (CAD, CAE, CASE and CAM) systems and applications thet run on them, multimedia systems which deal with images, voice, and textual documents. The discovery of the shortcommings of conventional database technology has provided impetus for database professionals for the most part of the 1980s to pave the way for the fifth-generation of database technology which is also called Object Oriented Database. Storage Manager is the most important part of the Object Oriented Database System. Because large object processing is the main problem of the system. In this thesis, a Storage Manager for Large Object is designed and implemented for the storage management of object which is more than one page. The program code of BNBY is written in the C++ language. The code is developed in DOS environment using the Turbo C++(TC) compiler.BNBY is composed of three component: a buffer manager, a file manager, and a large object manager. In adition to these, a user interface program is written to show VlllÖZET Klasik veritabanı yönetim sistemleri sınırlı tipte ve sınırlı büyüklükte verilere hizmet verebilmektedir. Günümüz teknolojisindeki gelişmelerden doğan ihtiyaçlara paralel olarak, veritabanlarındaki bu tip sınırlamalara çözüm getirmek, yazılım dünyasının temel problemlemlerinden biri haline gelmiştir. özellikle mühendislik alanında, multimedya dünyasında ve ofis bilgi sistemlerinde çokça karşılaşılan büyük nesneler ile işlem yapabilme, vazgeçilmez ihtiyaçlar arasına girmiştir. Bu tezde bu ihtiyacın karşılanmasına yönelik, büyük nesneler için bir bellek yöneticisi (BNBY) tasarlanmıştır. Tasarımda BNBY 'nin modüler yapıda gerçeklenmesine özen gösterilmiştir.Bu amaçla BNBY, kütüphane fonksiyonlarından oluşan üç ayrı dosya olarak düzenlenmiştir. Bu dosyalar: Tampon Yöneticisi, Dosya Yöneticisi ve Büyük Nesne Yöneticisidir. Ayrıca yöneticilerin sundukları hizmetleri gösterebilmek amacıyla bir de basit bir kullanıcı arayüzü programı yazılmıştır. BNBY bellekten, sayfalardan oluşan ve Tampon Havuzu adını verdiğimiz 64KB lık bir çalışma alanı, bu havuzdaki sayfalar hakkında bilgiler içeren bir Tampon Tablosu ve bir de havuzdaki sayfalara hızlı erişimi sağlayan bir Hash Tablosu için alan ayrılmıştır.Tampon yöneticisi ayrılan bu alanların yönetiminden sorumludur. Verilerin depolanması için gerekli olan veri ve index dosyalarının açılması, kapanması, veri dosyalar için diskte alanlar ayrılması ve bunların yönetimi gibi işlemler Dosya Yöneticisinin sorumluluğundadır. Büyük nesneler diskte B+ ağaçları ile temsil edilirler. Büyük nesneler için yapılacak her işlem, bu ağaçlar üzerinde gerçekleştirilir. Büyük Nesne Yöneticisi, büyük nesneler ile ilgili işlemleri B+ ağaçlarını kullanarak gerçekleştirir. VllSUMMARY STORAGE MANAGER FOR LARGE OBJECT During the 1970s research and development activities in databases were focused on realizing the relational database technology which is also called Fourth Generation Language(4GL). These efforts culminated in the introduction of commercially available systems in late 70s and early 80s, such as Oracle, SQL/DS and DB2, and INGRES. However, relational database technology was developed for the conventional business data-processing applications, such as inventory control, payroll, accounts, and so on. Attempts to make use of relational database technology in a wide variety of other types of application have quickly exposed several serious shortcomings of the relational technology. These applications include computer-aided design, engineering, software engineering, and manufacturing (CAD, CAE, CASE and CAM) systems and applications thet run on them, multimedia systems which deal with images, voice, and textual documents. The discovery of the shortcommings of conventional database technology has provided impetus for database professionals for the most part of the 1980s to pave the way for the fifth-generation of database technology which is also called Object Oriented Database. Storage Manager is the most important part of the Object Oriented Database System. Because large object processing is the main problem of the system. In this thesis, a Storage Manager for Large Object is designed and implemented for the storage management of object which is more than one page. The program code of BNBY is written in the C++ language. The code is developed in DOS environment using the Turbo C++(TC) compiler.BNBY is composed of three component: a buffer manager, a file manager, and a large object manager. In adition to these, a user interface program is written to show VlllÖZET Klasik veritabanı yönetim sistemleri sınırlı tipte ve sınırlı büyüklükte verilere hizmet verebilmektedir. Günümüz teknolojisindeki gelişmelerden doğan ihtiyaçlara paralel olarak, veritabanlarındaki bu tip sınırlamalara çözüm getirmek, yazılım dünyasının temel problemlemlerinden biri haline gelmiştir. özellikle mühendislik alanında, multimedya dünyasında ve ofis bilgi sistemlerinde çokça karşılaşılan büyük nesneler ile işlem yapabilme, vazgeçilmez ihtiyaçlar arasına girmiştir. Bu tezde bu ihtiyacın karşılanmasına yönelik, büyük nesneler için bir bellek yöneticisi (BNBY) tasarlanmıştır. Tasarımda BNBY 'nin modüler yapıda gerçeklenmesine özen gösterilmiştir.Bu amaçla BNBY, kütüphane fonksiyonlarından oluşan üç ayrı dosya olarak düzenlenmiştir. Bu dosyalar: Tampon Yöneticisi, Dosya Yöneticisi ve Büyük Nesne Yöneticisidir. Ayrıca yöneticilerin sundukları hizmetleri gösterebilmek amacıyla bir de basit bir kullanıcı arayüzü programı yazılmıştır. BNBY bellekten, sayfalardan oluşan ve Tampon Havuzu adını verdiğimiz 64KB lık bir çalışma alanı, bu havuzdaki sayfalar hakkında bilgiler içeren bir Tampon Tablosu ve bir de havuzdaki sayfalara hızlı erişimi sağlayan bir Hash Tablosu için alan ayrılmıştır.Tampon yöneticisi ayrılan bu alanların yönetiminden sorumludur. Verilerin depolanması için gerekli olan veri ve index dosyalarının açılması, kapanması, veri dosyalar için diskte alanlar ayrılması ve bunların yönetimi gibi işlemler Dosya Yöneticisinin sorumluluğundadır. Büyük nesneler diskte B+ ağaçları ile temsil edilirler. Büyük nesneler için yapılacak her işlem, bu ağaçlar üzerinde gerçekleştirilir. Büyük Nesne Yöneticisi, büyük nesneler ile ilgili işlemleri B+ ağaçlarını kullanarak gerçekleştirir. VllSUMMARY STORAGE MANAGER FOR LARGE OBJECT During the 1970s research and development activities in databases were focused on realizing the relational database technology which is also called Fourth Generation Language(4GL). These efforts culminated in the introduction of commercially available systems in late 70s and early 80s, such as Oracle, SQL/DS and DB2, and INGRES. However, relational database technology was developed for the conventional business data-processing applications, such as inventory control, payroll, accounts, and so on. Attempts to make use of relational database technology in a wide variety of other types of application have quickly exposed several serious shortcomings of the relational technology. These applications include computer-aided design, engineering, software engineering, and manufacturing (CAD, CAE, CASE and CAM) systems and applications thet run on them, multimedia systems which deal with images, voice, and textual documents. The discovery of the shortcommings of conventional database technology has provided impetus for database professionals for the most part of the 1980s to pave the way for the fifth-generation of database technology which is also called Object Oriented Database. Storage Manager is the most important part of the Object Oriented Database System. Because large object processing is the main problem of the system. In this thesis, a Storage Manager for Large Object is designed and implemented for the storage management of object which is more than one page. The program code of BNBY is written in the C++ language. The code is developed in DOS environment using the Turbo C++(TC) compiler.BNBY is composed of three component: a buffer manager, a file manager, and a large object manager. In adition to these, a user interface program is written to show Vlll