RS485 network üzerinden çok noktalı kontrol ve veri iletişimi
  1. Tez No: 29965
  2. Yazar: SALİH SELAMİ CANDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MACİT GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Bu çalışma genel olarak, çok noktalı veri iletişimi ve bunun gerçekleştirilmesinde kullanılan standartları ve protokollerin incelenmesini amaçlamaktadır. Çalışmanın ilk bölümlerinde, genel olarak veri iletişimi ile ilgili kavramlar anlatılmıştır. Daha sonra, noktadan noktaya ve çok noktalı iletişim normları ve protokolleri incelenmiştir. Bu bilgilerin üzerine, bus yapısına sahip bir network sisteminin nasıl çalıştığını anlayabilmek için, basit bir sistem tasarımı ve uygulaması verilmektedir. Uygulama aşamasında, RS485 elektriksel normları ve asenkron iletişim kullanılarak, basit bir network tasarımı yapılmıştır. Yapılan çalışma, bir merkez ile, birden fazla ünitenin haberleşebileceği bir sistem şeklindedir. Bus yapısına sahip bu uygulamada, bir merkez ile (Merkez olarak bir PC kullanılmıştır) birden fazla ünite arasında iki yönde veri iletişimi gerçekleştirilmektedir, özellikle, endüstriyel cihazların bir merkezden kontrolü gibi uygulamalar için gerekli çok noktalı haberleşme tekniklerine alternatif olarak bir tasarım yapılmıştır. Uygulama, bir PC ile, iki adet mikrokontrolörlü ünite arasında gerçekleştirilmiştir. Yapılan yazılım ve donanımlar demonstrasyon amacıyla hazırlanmıştır. İletişim modülünün, daha değişik uygulamalara uyarlanması mümkündür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Multi Point Data Communication and Control Based On RS485 Network In generally, the aims of this study are the investigation of multi-point data communication and the standarts used for it's practical realization. In the first few chapters, the general concepts about data communication are described. In the later chapters, point to point and multi point communication norms and protocols are investigated. Later on, the design and application of a simple system are given for understanding how a network system with bus structure could work. At the stage of application, a simple network has been designed by using RS485 electrical norms and asynchronous communication. The study consists of several slave units communicating with a master (eg. PC) through a bidirectional bus structure. The design has specially been realized as an alternative application for multi point communication techniques for the centralized control of industrial instrumentation. The practical application has been realised among one PC and two microcontroller units. The presented software and hardware studies, are aimed to show the capabilities of the methodology used in the thesis. It is possible to use the communication modules in various applications.