Beyaz yağların (petrol yağlarının) turunçgil unlubiti parazitoiti Leptomastix dactylopii howard (Hymenoptera: Encyrtidae) üzerine etkileri
Effects of white oils (petroleum oils) on parasitoid of citrus mealybug Leptomastix dactylopii howard (Hymenoptera:Eencyrtidae)
  1. Tez No: 299662
  2. Yazar: ZÜHAL ERENLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEŞET KILINÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Turunçgil bahçelerinde yaygın olarak kullanılan beyaz yağların turunçgil unlubiti parazitoiti Leptomastix dactylopii Howard'nin bazı biyolojik özelliklerine ve davranışına etkileri laboratuvar koşullarında belirlenmiştir. Denemeler 28±1°C sıcaklık, 16:8 saat (aydınlık: karanlık) ışıklanma rejimi ve %65±10 orantılı nem koşullarındaki iklim odalarında yürütülmüştür. Farklı yaşlardaki turunçgil unlubiti nimfleri parazitlendikten 0, 2, 4, 6 ve 8 gün sonra uygulanan beyaz yağın L. dactylopii'ye etkileri saptanmıştır. Davranış denemesi hava akışlı Y tüp olfaktometre yöntemi ile yapılmıştır.L. dactylopii ile parazitlenmiş üçüncü dönem nimflerde gelişen parazitoitlerin gelişme süreleri kontrole göre kısalırken, parazitlenmiş genç dişi unlubitlerde gelişen parazitoitlerin gelişme süreleri uzamıştır. Mumya oluş oranı ve çıkış oranı her iki konukçu döneminde de uygulama zamanı ile doğru orantılı olarak arttığı görülmüştür. Parazitlenmiş üçüncü dönem nimflerden çıkış yapan bireylerin ergin ömürlerinin uygulama zamanın artmasına bağlı olarak uzadığı görülmüştür. Parazitlenmiş genç dişi unlubitlerden çıkış yapan dişi parazitoitlerin ergin ömürleri azalırken, erkek parazitoitlerin ergin ömürlerinin değişmediği belirlenmiştir. Beyaz yağın L. dactylopii'nin konukçuyu bulma davranışını fazla etkilemediği görülmüştür. L. dactylopii'nin parazitlediği konukçu sayısı her iki konukçu yaşında da uygulama zamanı ile doğru orantılı olarak artmıştır. Uygulama zamanı arttıkça ölen ergin L. dactylopii sayısının azaldığı ve püskürtme yöntemi ile yağ uygulandığında bütün bireylerin öldüğü görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Effects of the white oils are used widely in citrus orchards on some biological aspects and behavioral changes of citrus mealybug parasitoid L. dactylopii were determinated in the laboratory condition. The experiments were conducted on 28±1°C temperature, 65±10% relative humidity and 16light:8dark photoperiod conditions. The effects of the white oil applied on 0, 2, 4, 6 and 8 days after parasitization of citrus mealybug on different ages were examinated. The choice test Y-tube olfactometer was used to determinate the effects of white oil on behaviour of L. dactylopii.Development time of the parasitoids that grown in young female mealybugs increased according to control, while development time of the parasitoids that grown in third instar mealybugs decreased. Ratio of being mummy and emergence increased by the application time in both host ages. Adult longevity of female and male parasitoids emerged from third instar mealybugs increased by the application time. There were no differences in male parasitoids when adult longevity of female parasitoids emerged from young female mealybugs decreased. The results of the choice test show that the white oil had little effect on L. dactylopii to find the hosts. Hosts? number parasited by L. dactylopii increased by the application time in both host ages. Number of parasitoid adults decreased by application time and of all individuals died after the white oil applications.