Soya yağı metil esterinde bazı katkı maddelerinin oksidasyon özelliklerine etkisinin belirlenmesi
Soybean oil methyl esters of certain additives in the oxidation of the determination of the properties
  1. Tez No: 357056
  2. Yazar: YUSUF AKA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ACAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Yapılan çeşitli araştırmalara göre kullanılan bitkisel yağlardan diesel yakıt özelliğine en çok yaklaşabilen bitkisel yağın seçimi, bitkisel yağların yakıt olarak kullanılmasında önem arz etmektedir. Bu amaçla bitkisel yağların yakıt özelliklerinin birbirleriyle ve petrol esaslı diesel yakıtı ile karşılaştırılması gerekmektedir. Ancak oksidasyon süresi çok düşük olduğundan kararsız bir yapı göstermektedir. Bu nedenle bitkisel yağların yakıt olarak kullanılması için onun bazı özelliklerinin değiştirilmesi geliştirilmesi ya da iyileştirilmesi ile mümkün olduğu belirlenmiştir. Bu çalışmada soya yağından elde edilen biyomotorinde özellikle üretim prosesi işlem basamaklarının değiştirilmesi sonucu, biyomotorinin soğuk akış özelliklerini sabitleyici oksidasyon önleyici katkı maddelerinin ilavesine rağmen, yakıtın bozunması ve soğuk akış özelliklerinde ne gibi değişiklikler meydana getireceği ve yakıt özelliklerine olan etkileri ele alınmıştır. Yapılan ölçümler sonucunda bazı biyomotorin numunelerinin dibinde tortu gözlenmiştir. Bazılarında ise antioksidan olduğunu tahmin ettiğimiz beyaz şeffaf kristaller oluşmuştur. Bazı numunelerde ilk 3 saatte çok hızlı bozunma kaydedilmiş ama sonra yatay bir gidişat yaşandığı için numunenin 200 mikrosimense gelmesi 3 günde olmuştur. Ancak sonra türev nedeniyle bu değer oksidasyon hızını 0.04 h olarak gösterebilmiştir.
Özet (Çeviri)
Made according to various surveys used in vegetable oils diesel fuel feature much closer to the selection of vegetable oil, vegetable oils for use as a fuel is of great importance. For this purpose, vegetable oils, fuel properties with one another and petroleum-based diesel fuel in comparison with the needs. But time oxidation is very low because of an unstable region. Therefore vegetable oils for use as fuel changing the properties of some of his development or improvement were identified as possible. This study was obtained from soybean oil methyl ester especially in the production process of the replacement of process steps result, biodiesel fuel in the cold flow properties of the stabilizer, anti-oxidation additives, despite the addition of the fuel and energy emitted in the cold flow properties, such as what will bring about the changes and the characteristics of the fuel, the effects are discussed. The measurements made a result, some remove samples of bottom sediment was observed. In some of the antioxidant, which we estimate to be transparent white crystals were formed. Some samples first 3 hours, very rapid decomposition saved it but in the horizontal course of the events, are experiencing a sample of 200 mikrosimense 3 days to arrive. But then the derivative this value due to the rate of oxidation 0.04 h showed.