Ankara ili bağ alanlarında görülen fungal hastalıkların ve yaygınlık oranlarının belirlenmesi
Determination of fungal diseases and their prevalence in vineyard in Ankara provinces
- Tez No: 299661
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Ankara ili Ayaş, Beypazarı, Güdül, Kalecik, Nallıhan ve Şereflikoçhisar ilçeleri bağ alanlarında görülen fungal hastalıkları tespit etmek amacıyla 2009?2010 yıllarının Haziran-Kasım ayları arasında surveyler yapılmıştır. Çalışmada; odunsu doku hastalık etmenlerinden Phaeoacremonium spp. ortalama %83.02 hastalık ve %100 yaygınlık oranı, yaprak ve salkım hastalıklarından külleme (Uncinula necator) ortalama %51.14 hastalık ve %82.9 yaygınlık oranı ile tespit edilmiştir. Diğer bazı odunsu doku ve kök fungal hastalık etmenleri ile yaprak ve salkım fungal hastalık etmenleri bağ alanlarımızda farklı yaygınlık oranlarıyla tespit edilmiştir.Surveyler sonucu toplanan hastalıklı bitkilerden yapılan izolasyonlar sonucunda Phaeoacremonium aleophilum, Phaeoacremonium scolyti, Cylindrocarpon macrodidymum, Phaeomoniella chlamydospora, Botryosphaeria obtusa, Botryosphaeria rhodina, Rhizoctonia solani, Binükleat Rhizoctonia spp., Macrophomina phaseolina, Armillaria mellea, Uncinula necator, Plasmopara viticola, Phomopsis viticola, Botrytis cinerea, Rosellinia necatrix, Phytium spp., Phellinus sp., Fusarium spp., Gliocladium spp., Acremonium sp., Trichoderma spp., Ulocladium spp., Stemphylum spp., Curvularia spp., Cladosporium spp., Dreschlera spp., Geotrichum spp., Chaetomıum spp. etmenleri bulunmuş ve Phaeoacremonium aleophilum ile Cylindrocarpon macrodidymum' a ait birer izolatın patojenisite denemeleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Surveys were done in vineyards Ayaş, Beypazarı, Güdül, Kalecik, Nallıhan ve Şereflikoçhisar distincts of Ankara province between June and November of 2009-2010 in order to determine the fungal diseases of grapevine. In the study, woody tissue disease agents, Phaeoacremonium spp. with the average of 83.02% disease and 100% disease prevalence rate, leaf and vine disease agents, powdery mildew disease (Uncinula necator) with the average 82.9% diseases and 51.14% prevalence rate were determined. Other some woody tissue and root disease agents also leaf and cluster disease agents were determined in vineyard with different prevalence rates.Phaeoacremonium aleophilum, Phaeoacremonium scolyti, Cylindrocarpon macrodidymum, Phaeomoniella chlamydospora, Botryosphaeria obtusa, Botryosphaeria rhodina, Rhizoctonia solani, Binükleat Rhizoctonia spp., Macrophomina phaseolina, Armillaria mellea, Uncinula necator, Plasmopara viticola, Phomopsis viticola, Botrytis cinerea, Rosellinia necatrix, Phytium spp., Phellinus sp., Fusarium spp., Gliocladium spp., Acremonium sp., Trichoderma spp., Ulocladium spp., Stemphylum spp., Curvularia spp., Cladosporium spp., Dreschlera spp., Geotrichum spp., Chaetomıum spp.were isolated from diseased plants which were collected in the survey and pathogenicity tests were conducted with isolate to a Phaeoacremonium aleophilum isolate and a Cylindrocarpon macrodidymum.