Tarihsel kent peyzajlarının korunması, Hamamönü örneği
Conservation of historical urban landscapes, the case study Hamamönü
  1. Tez No: 299673
  2. Yazar: BİLEN KALE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Dünyada ve ülkemizde hızlı sanayileşme, artan nüfusun kentlerde yığılması biçiminde deneyimlenen demografik, sosyo-ekonomik süreçler önemli bir görevin kimi zaman ihmali ya da görmezden gelinmesine bahane olmaktadır. Atlanan bu görev, geçmiş uygarlık katmanlarının bilgilerini barındıran nesnelerin ve konumuz bağlamında tarihsel kent peyzajlarının gelecek kuşaklara aktarımıdır. Oysa ki, kent sakinleri için, kentin belleğini oluşturan, ona kimlik katan tarihsel mekanları ve daha bütünsel olarak tarihsel kent peyzajları, geçmişi okumak, geleneği yaşatmak bakımından ve dolayısıyla bilimsel bir bilginin nesnesi olarak anlamlı ve gereklidir.Bu tez kapsamında, öncelikle korumanın kuramsal boyutu incelenmiş; konu, gerekçe, teknikler, tehditler, yasal işleyiş, etik, eğitim vb. yönleriyle detaylandırılmıştır. Bilgiler, yer yer karşı-söylemlerle tartışma olarak sunulmuştur.Daha sonra, bu düşünsel veriler ışığında, Ankara'nın en eski kentsel doku özelliklerini barındıran Hamamönü Mahallesi ele alınmıştır. Alanın varolan durumunun tanımlanması ve ek öneri çözümleri yazılı ve/veya görsel bulgular/çıkarımlar olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
It is obvious that the demographic and socio-economic processes experienced by rapid industrialization, agglomeration of increasing population in cities, is used to be exploited as a pretence for disregard or ignorance of an important task. The task, passed over, is transferring of the objects including knowledge of old civilization layers and, in our context, historical urban landscapes. However, for city dwellers, historical spaces and more holistically, historical urban landscapes, building up the memory of the city, in point of reading the past, keeping the traditions alive, thus, as an object of scientific knowledge, is significant and necessary.Within the scope of this thesis, theoretic aspect of conservation has been researched and issue has been detailed with regard to reasons, techniques, legal mechanisms, ethics, education etc. Information has been occasionally presented as an argument by anti-discourses.Thereafter, in the light of these ideational datum, Hamamönü Neighborhood, possessing Ankara?s oldest historical urban pattern properties, has been dealt. Designation of the existing situation the place and additional advisory solutions have been presented written and/or visual findings/outcomes.