Ekosistem hizmetlerine dayalı kent planlamasının Adana-Karaisalı örneğinde değerlendirilmesi
Evaluatıon of the urban planning based on ecosystem services in the case of Adana-Karaisalı
- Tez No: 625414
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİYE SAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Kentsel ekosistem hizmetleri özerk fakat etkileşimli sosyal, ekolojik, ekonomik ve teknolojik sistemler bağlamında üretilir ve tüketilir. Bu sistemlerin kentsel ekosistem hizmetlerinin kullanılabilirliğini nasıl etkilediğini anlamak, kentsel ekosistemleri planlamak ve yönetmek için önemlidir. Kentsel ekosistem hizmetlerine kent havzaları ve çevre havzalar da dahil olmak üzere kent merkezini ve kentin dışındaki alanlardan kaynaklanan enerji ve malzeme akışlarından doğrudan etkilenen hizmetler de dahildir. Kent ortamındaki ve kent dışındaki ormanlar ve tarım alanları, çayır ve meralar, vb. ekosistem hizmeti sağlama açısından önemlidir. Toplum refahının sağlanmasında direk veya dolaylı olarak önemli rolü olan ekosistem hizmetleri yaklaşımının kent planlamalarına dahil edilmesiyle kentte yaşayanların refahının sürdürülebilirliğine katkı sağlanabilir. Bu çalışmada, ekosistem hizmetleri kavramının gelişimi tarihsel bir süreç içinde incelenmiş ve kavramın kentsel ekosistem hizmetleri açısından literatürdeki yeri ve uygulama örnekleri araştırılmıştır. Bu kapsamda çalışma alanı olarak belirlenen Adana Karaisalı İlçesi'nin peyzajlarının sağladığı ekosistem hizmetleri belirlenerek sınıflandırılmış ve haritalandırılmıştır. Elde edilen bulgular ve daha önce yapılan çalışmalar ile bu hizmetlerin kent planlarına entegrasyonu için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Urban ecosystem services are both produced and consumed in the context of autonomous, but interactively social, ecological, economic and technological systems. Understanding how these systems affect the availability of urban ecosystem services is important for planning and managing urban ecosystems. It is involved in urban ecosystem services, including urban basins and surrounding basins, and also services directly affected by energy and material flows originating from urban centres and areas outside the city. Forests and agricultural areas located in the city and outside the city, and meadows and pastures, etc. are important for providing ecosystem services. With the inclusion of the ecosystem services approach into the urban planning, which has a direct or indirect role in ensuring community welfare, can contribute to the sustainability of the welfare of the residents. In this study, the development of the concept of ecosystem services has been investigated in a historical period and its field in the literature and application examples has been investigated in terms of urban ecosystem services. In this scope, the ecosystem services provided by landscapes of Adana Karaisalı province determined as a working area are classified and mapped. The proposals for the integration of these services into city plans have been presented thanks to the obtained findings and previous studies.