Olimpiyatlara ev sahipliği yapacak olan kentlerde aranan kiriterlerin peyzaj mimarlığı açısından değerlendirilmesi
The evaluation of selection criteria for olympic host cities in of landscape architecture
  1. Tez No: 299674
  2. Yazar: NEDE BANİNOSRAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN MEMLÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Olimpiyat Oyunları, ülkeleri karşı karşıya getiren dünyanın en büyük spor organizasyonudur. Olimpiyat organizasyonu ile birlikte şehrin ve ülkenin imajının, ekonomisinin, turizm ve spor imkanlarının daha iyi yönde gelişme göstermesi ülkelerin ilgisinin Olimpiyatlara yönelmesini sağlamıştır.Yaz Olimpiyatları için Sidney Olimpiyat Komitesi (SOCOG) ?yeşil olimpiyat? parolasıyla birtakım çevresel ilkeler belirlemiştir. Bu ilkeler, sürdürülebilir gelişim ve çevreye duyarlı yönetimi destekleyen ekolojik ölçütlerdir. Sidney 1993'te bu çevresel ilkeler bağlamında hazırladığı öneri planıyla, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (ICO) tarafından ev sahibi seçilmiştir. Uluslararası olimpiyat komitesi aday şehirleri belirlemede artık daha da titiz davranmaktadır. Genel kriterleri alt kriterlere ayırmış yüzdelik ağırlıgı vermiş ve daha objektif bir seçim yapma yoluna gitmiştir.Bu çalışmada, değişen spor kavramının ve gelişen teknolojinin tesislere etkisi Sidney Olimpiyat Komitesi (SOCOG) tarafından belirlenen ve öneri planında yer alan ?olimpiyat tesislerinin planlanması ve yapımı?, ?enerji korunumu?, ?su korunumu?, ?atıkların önlenmesi ve azaltılması?, ?hava, su ve toprak kalitesinin düzeltilmesi?, ?önemli doğal ve kültürel çevrelerin korunumu? gibi çevresel ilkelere göre Sidney Olimpiyat Projesi irdelenmiş ve Greenpeace tarafından yapılan değerlendirme sonuçları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Olympic Games to bring all countries at the biggest sports organization of the world. Olympic organization show the countries interest in the olympics because the olympic biring city and the country's image, economy, tourism and sports development in the a better way.Some environmental guidelines are specified by the Sydney Olympics Committee (SOCOG) for ?a green olympic? in Summer Olympics. These guidelines consist of criteria for sustainable development, and criteria for responsible event management. Sydney won the competition of olympics by the olympics bid plan prepared within the context of these environmental guidelines. IOC splits hairs in order to determine the candidature cities. It separated general criterion to inferior criterion and gave the percentage and made an objective election.This study has been effect of changing the concept and developing sports facilities technology that shows Sydney Olympics Project is analyzed according to the environmental guidelines prepared by the Sydney Organizing Committee for the Olympic Games (SOCOG) like ?Planning and Construction of Olympic Facilities?, ?Energy Conservation?, ?Water Conservation?, ?Waste Avoidance and Minimization?, ?Improving Air, Water and Soil Quality? ?Protecting Significant Natural and Cultural Environments? and the evaluation results of Greenpeace are given.