Akdeniz kentlerinin karakteristik özelliklerinin peyzaj mimarlığı açısından irdelenmesi: Antalya örneği
Analyse the characteristic features of mediterranean cities in terms of landscape architecture: In Antalya example
- Tez No: 299682
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİM PERÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, Architecture, Landscape Architecture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışması Akdeniz kentlerinin karakteristik özelliklerini belirleyerek Antalya'nın bu özellikleri ne ölçüde taşıdığını ve `Akdeniz kenti' kimliğini koruyabilmesi için ne tür önlemler alması gerektiğini belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışma kapsamında karakter/ kimlik konuları kentsel boyutta ele alınmıştır.Çalışmanın kapsamını Akdeniz'e kıyısı olan ülkelerin kıyı kentleri oluşturmaktadır. Tezin asıl materyalini yerinde incelemeler sırasında çekilmiş ve internet yoluyla elde edilmiş fotoğraflar oluşturmaktadır. Konu ile ilgili taramalar sırasında elde edilen basılı-yazılı kaynaklar, internette yapılan araştırmalar sonucunda elde edilen veriler, yerinde incelemeler sırasında toplanan broşür, harita ve dergiler çalışmanın diğer materyallerini oluşturmaktadır.Akdeniz kentlerinin karakteristik özellikleri `arazi yapısı, bitki varlığı, su varlığı, yerleşim yapısı, arkeolojik yerleşmeler ve sosyo-kültürel yapı' başlıkları altında irdelenmiş; analizler elde edilen veriler üzerinden karşılaştırmalı olarak yapılmıştır. Analizler sonucunda Akdeniz kentlerinde görülen ortak özellikler belirlenmiş, Antalya örneğinin de bu özellikleri taşıdığı gözlemlenmiştir. Yapılan araştırmada bu karakteristik özelliklerin korunması halinde Akdeniz kimliğinin sürdürülebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This master thesis study aims to determine to what extend Antalya have the chatacteristics of the Mediterranean cities and what kind of measures it must take to protect the identity of ?The Mediterranean city? by determining the characteristic features of the Mediterranean cities. In this study the character/ id issues are discussed in terms of urban.The coastel cities of the countries having a coast on Mediterranean form the content of the study. The photographs taken at the time of viewing areas and acquired via net generate the main material of the thesis. The printed-written sources acquired at the time of surveying about the issues, the data acquired as a result of the searching on net, the brochures, maps and periodicals collected at the time of viewing areas constitute the other materials of the study.The characteristic features of the Mediterranean cities are examined under the titles of ? structure of land, the existence of flora, the existence of aqua, the structure of habitatiton, archaelogical settlements and the sociocultural structure; the analyses are made on the basis of the acquired data comparatively. In consequences of the analyses, the common features seen Mediterranean cities are determined and it is observed that the Antalya example have the characteristics of these cities. In research conducted it is deduced that if these characteristic features are maintained the Mediterranean identity will be sustainable.