Parklarda ergenlik çağındaki gençlerin rekreasyon gereksinimlerinin saptanması
Determination of recreational requirements of adolescents on parks
  1. Tez No: 299681
  2. Yazar: RUKİYE DUYGU ÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİCLE OĞUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu tez çalışması ile ergenlik çağındaki gençlerin dış mekân rekreasyon gereksinimlerinin belirlenmesi hedeflenmektedir. Çalışma kapsamında öncelikle park kalite kriterleri tanımlanarak, parkların kullanımı ve erişilebilirliği kavramları incelenmiştir. Bunun yanında ergenlik çağındaki gençlerin boş zamanlarını değerlendirme alışkanlıkları ve bu yaş dönemine ait rekreasyon gereksinimleri ortaya konulmuştur.Gençlerin parklardaki davranışları gözlenerek, kullanıcıların boş zaman değerlendirme alışkanlıkları ve parklarla ilgili görüşlerini saptamaya yönelik bir anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Anket çalışmasının gerçekleştirildiği okullar ve yakın çevrelerindeki parklar haritalara aktarılmıştır. Bu parkların fiziksel nitelikleri incelenerek gereksinimleri ne ölçüde karşıladığı ortaya konulmuştur.Çalışma sonunda parkların kullanımındaki en önemli etmenin ulaşılabilirlik kriteri olduğu belirlenmiştir. Gençlerin boş zamanlarını değerlendirme şekilleri ve parklara ilişkin beklentileri saptanarak tasarım önerileri sunulmuştur
Özet (Çeviri)
This theisis aimes to determine outdoor recreational requirements of adolescents on parks.In the scope of the study, first use patterns and accessibility features of parks are studied by describing the quality criterias of parks. Besides, recreation requirements of adolescents have been put forward.Behaviours of the adolescents in the parks have been observed and then questionnaire survey has been conducted in order to determine recreation habits of users and adolescents? opinions about the parks. The schools where the questionnaire survey is conducted and neighbourhood parks have been put on the map. The physical qualities of these parksa re examined in order to clarify at what level they satisfy the needs.At the end of the study, it has been determined that the most important factor in park use is accessibility. The way of recreation and expectations related to parks of adolescents are determined and design suggestions are submitted.