Farklı kökenli korunga (Onobrychis viciifolia Scop. ve Onobrychis altissima Grossh) popupasyonlarının tarımsal özelliklerinin belirlenmesi
Determination of agricultural characteristics of different orijinated sainfoin (Onobrychis viciifolia Scop. and Onobrychis altissima Grossh) populations
  1. Tez No: 299700
  2. Yazar: HAKAN CEBECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRETTİN EKİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırma Ankara koşullarında korunga (Onobrychis viciifolia Scop. ve Onobrychis altissima Grossh) populasyonlarının tarımsal özelliklerini belirlemek amacı ile Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümünde, 2010 yılında yapılmıştır. Materyal olarak Amerika Birleşik Devletleri Gen Bankasından getirtilen 20 farklı korunga popülasyonu kullanılmıştır. Her popülasyonda bitkilerde ilk çiçeklenme ve meyve bağlama tarihi, bitki habitusu, tüylülük, antosiyan varlığı, bitki boyu, anadal sayısı, yaprak ve yaprakçık büyüklüğü ve şekli, yaprakçık sayısı ve sıklığı, anadaldaki salkım sayısı, salkım boyu, salkımdaki çiçek sayısı, salkımdaki meyve sayısı, meyve bağlama oranı, meyve iriliği ve şekli, meyve/tohum, bitki başına meyve verimi, tohum iriliği ve şekli, belirlenmiştir. Araştırma sonucunda bitki boyu 70.23 -100.40 cm, anadal sayısı 21.44-80.4 adet, yapraktaki yaprakçık sayısı 18-25 adet, tek meyve ağırlığı 6.6 - 28 mg olarak bulunmuş ve bu özellikler arasındaki farklılıklar istatistiki olarakönemli bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine some morphological and agronomic characteristics of 20 sainfoin populations (Onobrychis viciifolia Scop. and Onobrychis altissima Grossh) ordered from Gene bank of United States of America. Research was carried out in fields of Ankara University, Faculty of Agriculture, Department of Agronomy in 2010. During the research first flowering and fruit setting time, plant habitus, hairyness of mainbranch, extent of anthocyanin, leaflet form and size, fruit form and size, seed form and size, leaflet number per leaf, plant height, number of main branches, cluster number of main branches, cluster length, flower number, fruit number, fruting ratio, one fruit weight, ratio of fruit number per plant and fruit and seed yield were determined. As a result of this research, plant height 70.23-100.40 cm, number of main branches 21.44-80.4 per plant , leaflet number 18-25 per leaf and one fruit weight 6.6 - 28 mg were found statistically significant.