Bazı silajlık mısır çeşitlerinde morfolojik özelliklerin ve yem verimlerinin belirlenmesi
The determination of morphological caharacters and forage yields on some silage maize varieties
- Tez No: 299701
- Danışmanlar: PROF. DR. SUZAN ALTINOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Araştırma 2009 yılında, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü deneme tarlalarında, bazı silajlık mısır çeşitlerinin morfolojik özelliklerini ve yem verimlerini belirlemek amacıyla tesadüf blokları deneme deseninde üç tekrarlamalı olarak yürütülmüştür.Denemede materyal olarak, orta geçci ve geçci (FAO 600-700 olum grubunda) 8 adet mısır çeşidi (SIMON, PR31Y43, SAMADA, ADA 9516, BC 678, ADA 523, BRAKER VE BOLSON) kullanılmıştır.Araştırmada elde edilen verilere göre; hibrit mısır çeşitlerinde morfolojik özellikler ve yem verimleri incelediğinde tepe püskülü çıkış süresi 53 gün (SIMON ve BC 678) - 63 gün (ADA 523 ve SAMADA), bitki boyu 254.00 cm (ADA 9516) - 293.33 cm (ADA 523), ilk koçan yüksekliği 113.33 cm (PR31Y43) - 152 cm (ADA 523), koçan sayısı 1-1.10, bitki koçanlı ağırlığı 778 g (BOLSON) - 1230 g (ADA 523), bitkide yaprak oranı % 22.13 (BOLSON) - % 28.89 (SAMADA), bitkide sap oranı % 45.32 (SIMON) - % 52.04 (ADA 523), bitkide koçan oranı % 23.84 (ADA 523) - % 32.48 (BOLSON), en erken hasat süresi 114 gün ile (SIMON ve BC 678) - 124 gün (SAMADA ve ADA 523), yeşil ot verimi 4077.77 kg/da (SIMON) - 6537.14 kg/da (ADA 523), kuru madde verimi 1374.71 kg/da (SIMON) - 2152.67 kg/da (ADA 523), ham protein oranı % 7.93 kg/da (ADA 9516) - % 9.07 (BOLSON), ham protein verimi 119.84 kg/da (SIMON) - 174.18 kg/da (ADA 523) değerleri arasında değişmiştir.Araştırma sonucuna göre, ADA 523 ve SAMADA çeşitleri verim ve kalite yönünden Ankara ekolojik şartlarında yetiştirilebilecek uygun silajlık mısır çeşitleri olarak önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the morphological characters and forage yields on some silage maize varieties in the experimental field of Department of Agronomy, Faculty of Agriculture, Ankara University in the year of 2009. The experimental design was Randomized Complete Block Design with 3 replications.Mid-late and late maturing (FAO 600-700) 8 maize varieties (SIMON, PR31Y43, SAMADA, ADA 9516, BC 678, ADA 523, BRAKER VE BOLSON) were used as experimental materials at the research.According to the data obtained from this study, when the morphological characters and forage yields were examined, the number of tasseling day was between 53 day (SIMON and BC 678) and 63 day (ADA 523 and SAMADA), plant height was between 254.00 cm (ADA 9516) and 293.33 cm (ADA 523), first ear height was between 113.33 cm (PR31Y43) and 152 cm (ADA 523), the number of ear per plant was between 1 and 1.10, plant weight with ear was between 778 g (BOLSON) and 1230 g (ADA 523), leaf percent per plant was between % 22.13 (BOLSON) and % 28.89 (SAMADA), stem percent per plant was between % 45.32 (SIMON) and % 52.04 (ADA 523), ear percent per plant was between % 23.84 (ADA 523) and % 32.48 (BOLSON), the earliest harvest time was between 114 day (SIMON and BC 678) and 124 day (SAMADA and ADA 523), silage yield was between 4077.77 kg/da (SIMON) and 6537.14 kg/da (ADA 523), dry matter yield was between 1374.71 kg/da (SIMON) and 2152.67 kg/da (ADA 523), crude protein ratio was between % 7.93 kg/da (ADA 9516) and % 9.07 (BOLSON), crude protein yield was between 119.84 kg/da (SIMON) and 174.18 kg/da (ADA 523).At the end of this research, it was recommended that ADA 523 and SAMADA maize varieties could be grown in order to high silage yield and quality under Ankara ecological conditions.